System rejestracji czasu pracy RCP — jak kontrolować czas pracy pracowników?

System rejestracji czasu pracy (RCP) to narzędzie, które pozwala na śledzenie i kontrolowanie czasu pracy pracowników. RCP może być wykorzystywany do automatycznego rejestrowania godzin pracy i przerw, a także do generowania raportów i analiz. Dzięki niemu można prowadzić pełną ewidencję czasu pracy, uwzględniając urlopy i zwolnienia lekarskie, a co więcej, można w łatwy sposób tworzyć grafiki i automatycznie przesyłać je pracownikom. Jak działa RCP? Odpowiadamy.

Elementy systemu RCP, czyli jak działa system RCP ciąg dalszy

System RCP to kilka elementów. Pierwszym z nich jest oprogramowanie, które umożliwia prowadzenie ewidencje czasu pracy, w tym ustalanie grafików, planowanie urlopów, generowanie raportów i wiele innych funkcjonalności. Kolejnym z nich są urządzenia rejestrujące jak czytniki kart identyfikacyjnych (zbliżeniowych lub z kodami QR), skanery i monitory. Trzecim elementem systemu są z kolei wspomniane już karty identyfikacyjne. Warto jednak wspomnieć, że niektóre, bardzo zaawansowane systemy, mogą wykorzystywać skanery twarzy, czytniki linii papilarnych, a nawet inteligentną analizę obrazu możliwą dzięki kamerom IP w systemach monitoringu wizyjnego. Zatem podsumujmy.

Na system RCP składa się:

 • oprogramowanie,
 • urządzenia rejestrujące,
 • karty identyfikujące.

Należy zauważyć, że system RCP może składać się z wielu urządzeń rejestrujących zlokalizowanych w różnych punktach obiektu, w którym jest zainstalowany. Mimo to, dobre oprogramowanie powinno sprawnie gromadzić informacje odbierane za ich pośrednictwem. No dobrze, to gdzie mogą być zlokalizowane takie urządzenia?

Urządzenia rejestrujące mogą być zlokalizowane między innymi na stanowiskach recepcyjnych w formie infokiosków, przy drzwiach wejściowych w formie czytników kart lub w tej samej formie np. w bramkach obrotowych, które otwierają szlaban w chwili odebrania informacji z karty identyfikującej.

Konfiguracja systemu RCP

Podstawowa konfiguracja systemu RCP uwzględnia rejestratory RCP w formie czytników kart zbliżeniowych lub skanujących kody QR zlokalizowane przy wejściach do budynku lub konkretnych pomieszczeń, które zasilane są z sieci poprzez zasilacz z akumulatorem i połączone z komputerem wyposażonym w oprogramowanie za pomocą sieci LAN. Rozbudowana konfiguracja RCP może obejmować dodatkowo bramki obrotowe lub inne rejestratory RCP, zlokalizowane w różnych miejscach.

Jak działa system rejestracji czasu pracy w praktyce?

Z systemu rejestracji czasu pracy mogą korzystać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy i... korzystają. Wiele firm w Polsce decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak, zanim o nich powiemy, wyjaśnijmy jak działa taki system.

Aby skorzystać z systemu RCP, pracownicy muszą zarejestrować swój czas pracy przy pomocy rejestratora. Chociaż, należy zauważyć, że niektóre nowoczesne systemy pozwalają także na obsługę za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne.

Dzięki integracji urządzeń rejestrujących z oprogramowaniem, a także możliwością integracji z systemami kadrowo-płacowymi, managerowie i właściciele firm mogą w każdej chwili uzyskać dostęp do raportów i analiz dotyczących czasu pracy swoich pracowników, ustalać grafiki i wyliczać wynagrodzenia. Mogą oni także śledzić, czy pracownicy przestrzegają wyznaczonych godzin pracy i czy nie nadużywają przerw. System RCP może również pomóc w identyfikowaniu problemów związanych z efektywnością i produktywnością pracowników. Choć w tym momencie zaczęliśmy już mówić o jego korzyściach. Dlatego, podsumujmy.

Jakie korzyści daje ewidencja czasu pracy z systemem RCP?

Wśród wielu zalet systemu rejestracji czasu pracy, należy wymienić:

 • automatyczną ewidencję czasu pracy;
 • skrócenie czasu poświęconego na wyliczanie czasu pracy;
 • skrócenie czasu poświęconego na przygotowywanie list płac;
 • skrócenie czasu poświęconego na planowanie grafików i urlopów;
 • kontrolę czasu przeznaczonego na przerwy pracownicze;
 • zdalne sprawdzanie obecności pracownika w miejscu pracy;
 • możliwość współpracy z systemami kontroli dostępu.

System RCP a system kontroli dostępu

Praktyka łączenia systemu rejestracji czasu pracy z systemami kontroli dostępu jest bardzo często. Nic w tym dziwnego, bo dzięki takiej integracji możliwa jest nie tylko ewidencja czasu pracy, ale także bieżące monitorowanie aktywności pracowników. Co to oznacza w praktyce? Możesz nie chcieć, aby wszyscy pracownicy mieli dostęp do każdego pomieszczenia. Dzięki sterownikom systemów kontroli dostępu ograniczenie dostępu do poszczególnych stref staje się możliwe. Dzięki takiej integracji wiesz dokładnie, w których pomieszczeniach w ciągu dnia przebywał konkretny pracownik. Ponadto, instalując system kontroli dostępu, ograniczasz swobodę poruszania się po obiekcie także osobom z zewnątrz. Dlatego warto wyposażyć w niego swoją firmę.

System rejestracji czasu pracy pracownika — podsumowanie RCP

Podsumowując, system rejestracji czasu pracy RCP to skuteczne narzędzie do kontrolowania czasu pracy pracowników i śledzenia ich wydajności. Może on pomóc firmom w przestrzeganiu grafików i kontroli przemieszczania się pracownika na terenie zakładu. Tym samym podnosi w nim poziom bezpieczeństwa. Poza tym systemy RCP umożliwiają łatwe generowanie raportów i analiz, co może przełożyć się na ograniczenie kosztów pracy. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na optymalizację procesów biznesowych i zwiększenie efektywności pracy. Jeżeli jesteś nim zainteresowany, skontaktuj się z nami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij