System antynapadowy — jak działa i z czego się składa?

Czy znasz jeden z najbardziej skutecznych i prostych systemów ochrony życia i zdrowia? Słyszałeś kiedyś o przyciskach lub pilotach antynapadowych? Wiesz, jak działają? Jaki sygnał alarmowy generują? Co się z nim później dzieje? Poznaj bezprzewodowy system antynapadowy, który omawiamy w tym artykule.

Czym jest system antynapadowy?

System antynapadowy to jedna z form ochrony osób i mienia, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w różnego rodzaju obiektach, takich jak biura, sklepy, czy instytucje, a także domy i posesje prywatne. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które ma na celu ochronę przed napadami i innymi zagrożeniami dla zdrowia i życia osób, które z niego korzystają. Zanim wyjaśnimy, jak działa, omówmy, z jakich elementów się składa.

Z jakich elementów składa się system antynapadowy?

System antynapadowy, zwany też systemem lub alarmem napadowym, to proste zabezpieczenie techniczne, które składa się z kilku różnych elementów. Komunikują się one ze sobą poprzez łączność radiową. W skład systemu wchodzi:

 • przycisk napadowy — to niewielkie urządzenie, które można zainstalować w dogodnych miejscach w obiekcie;
 • urządzenia monitorujące — przekaźnik sygnału radiowego, które montaż odbywa się w obiekcie;
 • radiolinia — nie jest urządzeniem, ale linią radiową dedykowaną do kontaktu pomiędzy agencją ochrony a użytkownikiem systemu;
 • pilot antynapadowy (opcjonalnie) - przenośne urządzenie, które umożliwia szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych. Posiadając go przy sobie, można w łatwy sposób uruchomić alarm, gdy tylko pojawi się zagrożenie.

Jak działa system antynapadowy?

System antynapadowy działa wykorzystując łączność radiową między poszczególnymi elementami. Gdy zostaje aktywowany przycisk antynapadowy lb pilot antynapadowy, informacja ta natychmiast trafia do urządzenia monitorującego. Te poprzez radiolinię przekazuje sygnał do pracowników firmy świadczącej dla nas usługi ochrony i mienia. Otrzymują go pracownicy stacjonujący w Centrum Monitorowania Alarmów.

To jednak tylko podstawowa opcja. Dobrym pomysłem jest połączenie takie systemu z systemem alarmowym.

System alarmowy a system antynapadowy

Urządzenia systemu antynapadowego mogą zostać zintegrowane z istniejącym w obiekcie systemem alarmowym. Wówczas, po wciśnięciu przycisku napadowego lub przycisku na pilocie, sygnał o zagrożeniu trafia do centrali alarmowej. Centrala alarmowa jest podłączona do urządzenia monitorującego i wysyła alarm do pracowników ochrony, a w niektórych obiektach, takich jak banki, może przesyłać sygnał także bezpośrednio do policji, czy innych służb ratunkowych. Dodatkowo system może być skonfigurowany tak, aby uruchamiał inne zabezpieczenia, takie jak zamki elektroniczne czy systemy ostrzegawcze.

Zalety systemu antynapadowego

System antynapadowy oferuje wiele korzyści dla użytkowników. Oto kilka najważniejszych zalet:

 • Natychmiastowa reakcja — System antynapadowy pozwala za pomocą jednego przycisku wezwać pomoc w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu.
 • Wsparcie fizyczne — Po naciśnięciu przycisku, pracownicy agencji ochrony natychmiast dowiadują się o zagrożeniu i wysyłają na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny.
 • Ochrona 24/7 - System antynapadowy pozwala łączyć się z pracownikami agencji ochrony niezależnie od pory dnia. Dzięki temu można zapewnić sobie wsparcie w sytuacji zagrożenia o każdej porze.
 • Oszczędność- Chociaż poprzez integrację z systemem alarmowym można zwiększyć jego funkcjonalność, to system napadowy może działać niezależnie. Co więcej, opiera się o łączność radiową, dlatego nie ma potrzeby ciągnięcia kabli po całym obiekcie. To wpływa na niskie koszty inwestycji.

Komu dedykowany jest system antynapadowy?

Dzięki swojej wszechstronności system antynapadowy może być dostosowany do różnych potrzeb i wymagań konkretnego obiektu. Bez względu na rozmiar czy specyfikę działalności, CNT-Polpatron oferuje rozwiązania, które można indywidualnie dostosować do konkretnych warunków i oczekiwań klientów. Poniżej przedstawiamy możliwe sytuacje, podczas których system ten może realnie pomóc.

Obiekty komercyjne

System antynapadowy dedykowany jest różnym typom obiektów i instytucji, które pragną wzmocnić swoje zabezpieczenia i chronić swoje mienie oraz bezpieczeństwo pracowników czy klientów. Jest szczególnie przydatny dla sklepów, banków, biur, centrów handlowych, placówek medycznych, a także innych miejsc, gdzie istnieje ryzyko napadu lub zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jak można go wykorzystać? Opowiedzmy na przykładzie.

Przykład

Pani Anna jest pracownikiem banku. Obsługuje wpłaty i wypłaty gotówki w okienku kasowym. Jeden z jej klientów okazał się rabusiem, który zażądał natychmiastowej wypłaty gotówki z kasy, grożąc Pani Annie pistoletem. Pani Anna, stosując się do procedur banku, podejmuje środki ostrożności i wypłaca gotówkę, możliwie opóźniając ten proces. Jednak w międzyczasie niepostrzeżenie wcisnęła nogą, umieszczony pod biurkiem przycisk antynapadowy. Uruchomiła w ten sposób tzw. cichy alarm i wezwała tym samym patrol interwencyjny, który po kilku minutach zjawia się na miejscu, wraz z policją, którą w międzyczasie powiadomili pracownicy agencji.

Wsparcie ochrony stacjonarnej

To, w jaki sposób działa alarm napadowy sprawia, że staje się on często narzędziem ochrony stacjonarnej różnych obiektów. Pracownik ochrony w budce strażniczej na parkingu nie może bowiem stosować wobec intruzów środków przymusu bezpośredniego, ale może wezwać wykwalifikowanych pracowników ochrony, którzy mają takie uprawnienia. To właśnie oni należą do patroli interwencyjnych, które przybywają na miejsce zdarzenia po wezwaniu ich za pomocą przycisku lub pilota antynapadowego.

Obiekty prywatne

System antynapadowy można także zamontować w prywatnych domach. Każdy, kto chce czuć się bezpiecznie, chętnie decyduje się na ten krok. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia życia może on wezwać wsparcie ochrony fizycznej. Tu również opiszemy możliwą sytuację z wykorzystaniem tego systemu.

Przykład

Pan Adam parkował auto przed domem w chwili kiedy został napadnięty przez usiłujących odebrać mu kluczyk i ukraść samochód przestępców. Udało mu się uciec za ogrodzenie, a w międzyczasie włączyć przycisk na pilocie antynapadowym, który miał w kieszeni. Zanim przestępcy zdążyli uciec, na miejscu zjawił się patrol interwencyjny, który był w pobliżu. Obezwładnił przestępców i przekazał ich w ręce policji.

Zamów alarm napadowy od CNT-Polpatron

Jeśli szukasz niezawodnego i profesjonalnego systemu antynapadowego, warto zwrócić uwagę na naszą ofertę. CNT-Polpatron specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu ochrony i bezpieczeństwa. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu oraz wysokiej jakości produktom możesz mieć pewność, że otrzymasz system, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni skuteczną pomoc w przypadku nagłego zagrożenia dla Twojego życia i zdrowia. Skontaktuj się z nami już dziś i zabezpiecz się przed napadami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij