Jak zapobiegać pożarom w domu?

Awaria instalacji elektrycznej, pozostawione na desce do prasowania włączone żelazko, gotujący się obiad na kuchence gazowej, czy niedopałek papierosa to tylko kilka przyczyn, mogących doprowadzić do wybuchu ognia i powstania pożaru, ciężkiego do opanowania. Chyba nietrudno wyobrazić sobie jego skutki. Zniszczenie budynku, utrata mienia to najmniej poważne z nich. Ogień może prowadzić przecież do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Zapewne chciałbyś tego uniknąć, dlatego warto się zabezpieczyć. Jak zapobiegać pożarom w domu? Podpowiadamy.

Zagrożenia pożarowe w domu — najczęstsze przyczyny pożarów domu

Wystarczy chwila nieuwagi, by gotujący się obiad był przyczyną wybuchu ognia, który może strawić cały dom. Choć nie on jeden jest w stanie do tego doprowadzić. Na co dzień, często zupełnie nieświadomie robimy wiele rzeczy, które mogą być przyczyną powstania pożaru. Najczęstsze przyczyny pożarów w domu to:

  • pozostawienie urządzenia z grzałką bez kontroli (czajnik, żelazko)
  • nieostrożne prowadzenie prac remontowych, zalane gniazdko, a nawet wymiana żarówki, prowadząca do spięcia w instalacji
  • poskręcane kable i przewody elektryczne, prowadzące do przepięć
  • przechowywanie łatwopalnych substancji i materiałów w pobliżu źródeł ciepła
  • pozostawienie bez kontroli kuchenki lub innych urządzeń elektrycznych
  • pozostawienie bez nadzoru płomienia w kominku
  • nieodpowiedzialna zabawa dzieci

Do tego wszystkiego dochodzą rzeczy, na które nie mamy większego wpływu, jak awaria instalacji elektrycznej, kotła grzewczego, urządzeń RTV i AGD itd. Innymi słowy, chociaż na co dzień o tym nie myślimy intensywnie, to ryzyko pożaru w budynku mieszkalnym jest ogromne. Jak temu zapobiegać?

Pożar w domu - jak jemu zapobiec?

Zapobieganie pożarom wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą. Może Ci się wydawać, że wystarczy mieć na wyposażeniu budynku gaśnicę, aby zdusić ogień w zarodku, ale prawda jest zgoła inna. Po pierwsze, przyczyny pożaru są różne, a co za tym idzie, każdy pożar wymaga użycia innego środka gaśniczego. Po drugie, nie jesteś w stanie być wszędzie — przebywając na drugim piętrze czy w salonie, nie masz kontroli nad tym, co dzieje się w kuchni. Po trzecie, gdy nie ma Cię w domu, nie masz żadnej kontroli nad pracą urządzeń, chociażby takich jak piec. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pożarowe? Jak zabezpieczyć dom przed skutkami wybuchu ognia?

Jak zmniejszyć ryzyko pożaru w domu?

Aby zapobiec pożarom, powinieneś stosować się do zasad bezpieczeństwa i m.in. nie składować łatwopalnych materiałów w pobliżu źródeł ciepła, czy też zadbać o regularne przeglądy przewodów wentylacyjnych i kominowych, mających wpływ na działanie pieca. Oczywiście nie uchroni Cię to w 100%, jednak zdecydowanie pozwoli zminimalizować ryzyko pożaru. Równie warto poddawać regularnym serwisom urządzenia grzewcze i każdy inny sprzęt, który może stać się jego przyczyną, ale to wciąż jeszcze nie wszystko, co możesz zrobić.

Instalacja czujników i zabezpieczeń przeciwpożarowych

Aby zabezpieczyć dom przed pożarem, warto zachować wszelkie środki ostrożności i stosować rozwiązania, które doskonale radzą sobie z wykrywaniem ognia i przyczyn, które mogą stać się jego źródłem. Podstawowym urządzeniem jest czujnik dymu, a dokładnie rzecz ujmując, system alarmowy z czujnikiem dymu, który odpowiada za wykrywanie jego obecności w pomieszczeniu. Gdy taki czujnik odnajdzie dym, aktywuje alarm dźwiękowy, który ostrzeże mieszkańców o konieczności reakcji, podjęcia akcji gaśniczej i ewakuacji.

Czujnik dymu i inne

Czujnik dymu to jednak nie wszystko. W każdym domu, w którym do ogrzewania, czy podgrzewania wody wykorzystuje się kotły spalające paliwa stałe lub gazowe, powinien znaleźć się czujnik tlenku węgla. Jego wysokie stężenie może doprowadzić do wzrostu ciśnienia i wybuchu ognia, nie wspominając już o tym, że sam gaz jest niezwykle niebezpieczny dla człowieka.

W domach jednorodzinnych, w których używa się urządzeń gazowych, warto zamontować także czujnik gazu. Czy nie zdarzyło Ci się nigdy zostawić odkręconej kuchenki? A może do jej działania używasz gazu z butli? Tym bardziej taki czujnik powinien znaleźć się w Twoim systemie alarmowym. Jeśli zestawisz ze sobą te urządzenia, stworzysz bardzo efektywny alarm przeciwpożarowy, który może uchronić Ciebie i Twój dom jeszcze przed jego wybuchem.

Chroń dom i mieszkanie

O ile w budynkach użyteczności publicznej stosuje się różne środki ochrony przeciwpożarowej, w tym zabezpieczenia przeciwpożarowe bierne i czynne, o tyle w domu stosowanie wszystkich zabezpieczeń nie jest konieczne. Jednak sam montaż skutecznego systemu alarmowego wraz z czujnikami dymu, tlenku węgla czy gazu, znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Niemniej jednak, poza alarmem, warto posiadać w domu gaśnicę, zawsze mieć pod ręką telefon, którym można wezwać straż pożarną i zrobić wszystko, aby zapewnić sobie łatwą ewakuację podczas pożaru.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij