System alarmowy do domu — jaki wybrać?

Urządzenia alarmowe, takie jak czujniki, centrale, sygnalizatory, moduły GSM, przyciski antynapadowe i inne, pozwalają skutecznie chronić siebie, swoich bliskich i swoje mienie przed skutkami napadu, włamania, a także ograniczyć ryzyko kradzieży, pożaru i innych przykrych zdarzeń, do jakich może dojść w każdym domu. Pomyśl tylko, ile możesz dzięki nim zyskać i wybierz system alarmowy do domu, który zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czym jest system alarmowy?

System alarmowy do domu, podobnie jak do każdego innego obiektu, to zestaw urządzeń, które służą do wykrywania sytuacji niebezpiecznych, ostrzegania o ich wystąpieniu i przekazywania tych informacji do określonych użytkowników. W skład takie zestawu wchodzą:

  • różnego rodzaju czujniki odpowiedzialne za identyfikację zagrożenia,
  • centrala alarmowa, która odbiera informacje z czujników,
  • sygnalizatory, które aktywują alarm dźwiękowy lub świetlny, z chwilą otrzymania polecenia od centrali,
  • moduły GSM przekazujące informacje o zagrożeniu do skonfigurowanych użytkowników (właściciela systemu, zarządcy obiektu, agencji ochrony, patrolu interwencyjnego).

Ilość poszczególnych elementów, ich rodzaje zależy od tego, jakie zagrożenia chcemy identyfikować, w jaki sposób chcemy je monitorować i nimi zarządzać. Dlatego każdy system alarmowy do domu powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb jego mieszkańców i specyfiki budynku.

Elementy systemu alarmowego do domu

Wśród różnego rodzaju czujników, w domowych systemach alarmowych najczęściej używa się:

  • czujek ruchu (PIR, MW, PIR+MW) - służących wykrywaniu włamania,
  • czujek otwartych okien lub drzwi - do wykrywania włamań,
  • czujek dymu - do wykrywania pożaru,
  • czujek tlenku węgla - do wykrywania czadu.

Jaki system alarmowy wybrać do domu?

Współczesne systemy alarmowe dostępne są dla każdego. Można je zamontować zarówno w dopiero budowanych domach, jak i wykończonych już wnętrzach. W przypadku tych pierwszych możliwe jest położenie instalacji przewodowej pod system alarmowy, która zapewni stałe zasilanie i stabilne połączenie. W przypadku tych drugich z kolei instalacja przewodowa wiąże się z koniecznością remontu, dlatego też popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe. Jakie z nich wybrać? Poznajmy główne różnice pomiędzy jednym a drugim systemem alarmowym do domu.

System bezprzewodowy

System alarmowy bezprzewodowy to system, w którym poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych, a dokładnie rzecz ujmując czujniki, sygnalizatory i moduły komunikują się w ten sposób z centralą alarmową, która jednak musi być podłączona do zasilania o stałym napięciu 230 V. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają już wykończone wnętrza domu i chcą uniknąć remontu. Wystarczy zamontować poszczególne elementy systemu w strategicznych miejscach, zwykle wywiercając jedynie kilka otworów. Nie ma jednak potrzeby kucia skuwania tynków, gipsowania, gładzenia i malowania. Urządzenia bezprzewodowe zasilane są bateriami lub akumulatorami, a ich niski stan naładowania musi być przez nie odpowiednio wcześnie komunikowany, dlatego też nietrudno jest zachować ciągłość działania.

System przewodowy

System alarmowy przewodowy składa się z tych samych elementów co bezprzewodowy, ale poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą w sposób przewodowy, a dokładnie mówiąc za pomocą kabli koncentrycznych rozmieszczonych po całym domu. Kable te chowa się zwykle pod tynkiem, dlatego tego typu system alarmowy do domu, warto montować jest na etapie stanu surowego budynku, chyba że nie straszny nam remont. Trzeba jednak wspomnieć, że do instalacji takiego systemu najczęściej wykorzystuje się sześcio- lub ośmio-żyłowe przewody YTDY, które są dość szerokie, a co za tym idzie, należy wykuwać pod nie szerokie rowki. Z tego samego powodu, warto jest dobrze zaplanować rozmieszczenie wszystkich kabli i czujników.

Alarm do domu — zalety

Instalacja alarmowa z całą pewnością daje poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców domu, ale w praktyce to nie jedyna zaleta systemów alarmowych. W zależności od użytych elementów system alarmowy do domu może:

  • odstraszać intruzów, podejmujących próbę włamania, napadu i kradzieży;
  • ostrzegać mieszkańców przed zagrożeniami;
  • powiadamiać agencję ochrony o niebezpiecznych sytuacjach.

Gdzie kupić system alarmowy do domu?

Profesjonalny system alarmowy do domu nie składa się z czujników alarmowych, które możesz kupić w markecie budowlanym lub sklepie RTV. Chociaż wiele z tych produktów spełnia określone funkcje, to zwykle nie można ich zintegrować z centralą, a przez to ani ich konfigurować, ani nimi zarządzać. Dlatego nie można ich nazwać nawet elementami systemu. Jeśli zależy Ci na urządzeniach, które nie tylko zasygnalizują zdarzenie, ale też prześlą powiadomienie do centrali, a za pośrednictwem dodatkowych urządzeń do pracowników agencji ochrony, Ciebie i innych użytkowników; jeśli zależy Ci na urządzeniach, dzięki którym możesz szybko zareagować na zdarzenie i wezwać pomoc, to postaw na systemy alarmowe CNT-POLPATRON. Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz takie systemy alarmowe do domu, jak:

  • system antywłamaniowy,
  • system antynapadowy,
  • system przeciwpożarowy,
  • system kontroli dostępu,
  • monitoring wizyjny.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij