Alarm bezprzewodowy do domu — jaki wybrać?

Alarmy bezprzewodowe stały się w ostatnim czasie bardzo popularne ze względu na swoją łatwość instalacji i wygodę użytkowania. Jednak wybór odpowiedniego alarmu bezprzewodowego może być trudny, z uwagi na różnorodność ofert na rynku. W poniższym artykule omówimy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze alarmu bezprzewodowego do domu.

Alarm domowy bezprzewodowy — czym jest i z czego się składa

Alarm domowy bezprzewodowy to system zabezpieczeń montowany w celu wykrywania i alarmowania mieszkańców o wykrytych zagrożeniach. System alarmowy to skuteczna ochrona przed włamywaczem, ale też pożarem, czy zalaniem. Taki system składa się z różnych elementów, które odpowiadają za poszczególne funkcje i odpowiadają za prawidłowe działanie całego systemu.

W odróżnieniu od tradycyjnych alarmów przewodowych, które wymagają prowadzenia kabli między poszczególnymi elementami systemu, alarm bezprzewodowy działa w oparciu o fale radiowe. Oznacza to, że wszystkie elementy składowe systemu łączą się ze sobą za pomocą fal radiowych. Taki sposób montażu zdecydowanie ułatwia instalację systemu i zmniejsza koszty jego montażu.

Domowy alarm bezprzewodowy — elementy

Alarm bezprzewodowy składa się z co najmniej kilku elementów: centrali alarmowej, manipulatora (klawiatury sterującej), czujek ruchu i sygnalizatora akustycznego lub akustyczno-optycznego. Aby zwiększyć jego możliwości, alarm może zostać rozbudowany o kolejne elementy, w tym czujki otwarcia drzwi i okien, czujki dymu, gazu, zalania wodą, moduł GSM oraz piloty zdalnego sterowania.

Czujniki ruchu i czujki otwarcia drzwi i okien wykrywają wszelkie niepożądane ruchy i otwarcia w pomieszczeniu. Czujniki dymu wykrywają zagrożenie pożarowe. Czujki zalania wykrywają obecność wody na powierzchni podłogi, natomiast moduł GSM pozwala na automatyczną wysyłkę powiadomień alarmowych do użytkowników systemu — na ich telefony i inne urządzenia. Taki moduł wykorzystywany jest także do powiadamiania centrum monitorowania alarmowego agencji ochrony, o ile użytkownicy systemu korzystają z opieki abonamentowej.

Jak działa alarm bezprzewodowy?

W momencie wykrycia niebezpieczeństwa, na przykład ruchu w pomieszczeniu poprzez czujkę ruchu, centrala alarmowa uruchamia sygnalizator dźwiękowy i powiadamia właściciela domu lub centrum monitorowania o niebezpieczeństwie. Powiadomienie może nastąpić poprzez wysłanie wiadomości SMS, połączenie głosowe lub wiadomość e-mail.

Zaletą alarmów bezprzewodowych jest ich łatwość instalacji, co przekłada się na niższe koszty montażu. Ponadto system bezprzewodowy jest bardziej elastyczny od tradycyjnego alarmy przewodowego i może być łatwo rozbudowywany w razie potrzeby. Ponieważ poszczególne elementy nie wymagają prowadzenia okablowania, a do ich zasilania najczęściej wystarczy bateria, nie ma potrzeby wiercenia czy kucia ścian i podłączania ich do zasilania z sieci elektrycznej.

Alarm bezprzewodowy GSM

Wspomnieliśmy już o tym, że bezprzewodowy system alarmowy do domu może zostać wyposażony w moduł GSM, dzięki któremu centrala alarmowa po otrzymaniu informacji od czujnika, który wykryje zagrożenie w domu, wysyła powiadomienie do użytkowników systemu. W rzeczywistości taki moduł daje bardzo dużo możliwości, począwszy od przesyłania powiadomień w postaci wiadomości SMS i połączeń głosowych po komunikaty typu PUSH, charakterystyczne dla smartfonów z zainstalowaną aplikacją. Taka dedykowana aplikacja do systemu umożliwia zresztą zdalne sterowanie zestawem alarmowym w domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając alarm bezprzewodowy do domu

Nowoczesne alarmy bezprzewodowe cechuje z reguły szybki i łatwy montaż, wytrzymałość i szereg różnych funkcji. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są Ci potrzebne. Jeśli jednak planujesz zamontować alarm bezprzewodowy w swoim domu, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Funkcjonalność

Przed wyborem alarmu bezprzewodowego, warto zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Czy zależy nam na detekcji ruchu, czy może chcemy, aby alarm reagował na dym lub zalanie? Czy chcemy, aby alarm powiadamiał nas za pomocą SMS lub e-mail, czy też wystarczy nam sygnalizacji w obrębie domu? Warto również sprawdzić, czy alarm posiada funkcję zdalnego sterowania lub możliwość integracji z innymi urządzeniami.

Zasięg działania

Ważnym aspektem jest również zasięg działania alarmu bezprzewodowego. Jak wiadomo, fale radiowe blokowane są przez różnego rodzaju obiekty, zwłaszcza grube ściany, a poza tym, nadajniki, które wysyłają te fale, mają ograniczoną moc, a co za tym idzie, zasięg takiego alarmu również jest ograniczony. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby urządzenia umieszczone były w odpowiednich odległościach, a ich zasięg docierał do centrali alarmowej, która nimi zarządza. Każde ograniczenie typu gruba ściana czy osobna kondygnacja może stanowić przeszkodzę.

Jakość i cena

Wybierając alarm bezprzewodowy, warto zwrócić uwagę na jego jakość wykonania oraz na to, czy jest on zgodny z normami bezpieczeństwa. Nie warto oszczędzać na jakości, gdyż bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze. Chociaż należy zauważyć, że wiele osób postrzega montaż alarmu bezprzewodowego, jako bardzo kosztowną inwestycję. Tymczasem montaż kilku elementów nie przekracza zwykle kilku tysięcy złotych.

Montaż i użytkowanie

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, jest montaż i użytkowanie alarmu bezprzewodowego. Chociaż alarm bezprzewodowy domowy nie wymaga prowadzenia kabli, a co za tym idzie, zwykle jego montaż jest szybki i łatwy, to niektóre elementy systemów bezprzewodowych wymagają specjalistycznej wiedzy na etapie konfiguracji i serwisowania.

System alarmowy bezprzewodowy do domu — podsumowanie

Podsumowując, alarm domowy bezprzewodowy to skuteczny i łatwy w obsłudze system zabezpieczeń, który pozwala na ochronę domu przed włamaniem i innymi zagrożeniami. Jego zaletą jest łatwość instalacji oraz elastyczność, co przekłada się na niższe koszty montażu i możliwość rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami.

Wybór odpowiedniego alarmu bezprzewodowego wymaga uwagi i dokładnego zastanowienia się nad swoimi potrzebami, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców. W CNT-POLPATRON od lat projektujemy, montujemy, monitorujemy oraz serwisujemy urządzenia alarmowe w domach naszych klientów. Używamy przy tym najlepszych urządzeń od renomowanych producentów. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu i skontaktuj się z nami, abyśmy dobrali zestaw alarmowy dopasowany do Twoich potrzeb.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij