Monitoring z dźwiękiem — czy można nagrywać dźwięk?

W dobie rozwijających się technologii w obszarze bezpieczeństwa coraz częściej pojawia się pytanie: czym jest monitoring z dźwiękiem i czy kamery monitoringu mogą rejestrować dźwięk? Odpowiedź na to pytanie jest ważna zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i prawnych aspektów ochrony prywatności. W tym artykule postaramy się jej udzielić.

Czy kamery mogą rejestrować dźwięk?

Technicznie rzecz biorąc, kamery mogą rejestrować dźwięk, jeśli są wyposażone w mikrofony lub mają możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń audio.

Do nagrywania dźwięku monitoringiem potrzebne są zatem:

 • kamery z mikrofonem — dostępne są kamery stacjonarne i obrotowe ze zintegrowanymi mikrofonami.
 • mikrofony zewnętrzne — można podłączyć do kamer, które nie posiadają wbudowanych mikrofonów.
 • rejestratory dźwięku — pozwalają na nagrywanie i przechowywanie dźwięku z kamer.
 • okablowanie — mikrofony i rejestratory dźwięku muszą być podłączone do kamer za pomocą kabli.

Jakie są zalety monitoringu z dźwiękiem?

Montaż kamer pozwalających na rejestrację dźwięku może być kuszący, ponieważ dzięki temu możliwe są:

 • lepsza analiza sytuacji — Dźwięk może dostarczyć dodatkowych informacji, które nie są widoczne na obrazie, takie jak ton głosu, głośność lub inne dźwięki otoczenia.
 • wykrywanie zagrożeń — Dźwięk może pomóc w szybszym zidentyfikowaniu potencjalnych zagrożeń, np. łamania szkła, alarmów czy niepokojących odgłosów.
 • zapewnienie pełniejszego kontekstu — Nagrania z dźwiękiem mogą pomóc w lepszym zrozumieniu kontekstu zdarzeń, co jest szczególnie ważne w miejscach publicznych lub w środowiskach pracy.

Jednakże, pomimo zalet tego systemu alarmowego, nagrywanie dźwięku za pomocą systemu monitoringu z uwagi na obowiązujące przepisy ochrony danych osobowych, w 99% przypadków jest niedozwolone.

Czy nagrywanie dźwięku monitoringiem jest legalne?

Z uwagi na to, że zapis audiowizualny stanowi większą ingerencję w prywatność niż sam obraz, nagrywanie obrazu z dźwiękiem jest co do zasady niedozwolone. Nagrywanie dźwięku monitoringiem jest legalne tylko wtedy, kiedy osoba nagrywana wyraźnie wyrazi na to zgodę.

Od powyższej zasady nie ma wyjątków, a zasady tej należy przestrzegać także w miejscach publicznych. Co oznacza to, że nawet w urzędach i obiektach administracji lokalnej i państwowej, takie nagrywanie jest niedozwolone.

Ochrona danych osobowych a kamery nagrywające dźwięk

Szukając odpowiedzi na pytanie w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych (UODO) i przepisach unijnych dotyczących RODO możemy natknąć się na informację dotyczącą tego, że jeśli zachodzi prawnie uzasadniony interes administratora, dopuszcza się stosowanie systemu monitoringu wizyjnego. Mówi o tym wprost art. 6 ust. 1 lit. F RODO. Jednakże zapis ten dotyczy jedynie rejestracji wizerunku osób, a nie ich głosu. Oznacza to, że przepisy nie dopuszczają nagrywania dźwięku za pomocą kamer.

Monitoring z dźwiękiem — podsumowanie

Monitoring z dźwiękiem, mimo iż kusi wieloma zaletami, w Polsce jest praktycznie nielegalny. Zgodnie z interpretacją Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz obowiązującymi przepisami, nagrywanie dźwięku za pomocą kamer monitoringu narusza prywatność osób i jest dozwolone tylko w ściśle określonych przypadkach, za zgodą nagrywanych osób.

Zdecydowanie warto jednak zainwestować w system kamer. Monitoring wizyjny, nawet bez rejestrowania dźwięku, pozostaje skutecznym narzędziem ochrony. Nowoczesne kamery oferują wysoką jakość obrazu, pozwalając na obserwację monitorowanego obszaru i identyfikację potencjalnych zagrożeń. Jeśli zależy Ci na takim rozwiązaniu, skontaktuj się z nami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij