System SSWiN — czym jest i z czego się składa?

Bezpieczeństwo w domu czy firmie zawsze zaczyna się od zapewnienia środków ochrony przed pożarem, czy zalaniem. W tym celu buduje się budynki według określonych norm, a następnie wyposaża je w podstawowy sprzęt, choćby taki jak gaśnice. Jednakże zagrożenia płyną z wielu stron i pożar, czy zalanie to tylko jedne z nich. Dlatego w firmach, a coraz częściej także w domach, montuje się system SSWiN. Czym jest i jak działa? Z jakich elementów się składa i dlaczego warto go zainstalować? Odpowiemy w tym artykule.

System SSWiN — definicja i zastosowanie

System Sygnalizacji Włamania i Napadu, czyli SSWiN to system alarmowy, który ma za zadanie wykryć zagrożenia związane z obecnością intruza w danej strefie i sygnalizować ich występowanie. Innymi słowy, jego podstawowym zadaniem jest zidentyfikowanie włamania do konkretnego pomieszczenia i przekazanie tej informacji do centrali alarmowej, która wyśle impuls do sygnalizatora celem uruchomienia sygnału alarmowego i wykonania pozostałych ustalonych zadań. Na przykład, przekaże informację o zagrożeniu do centrum monitorowania alarmowego, a także, poprzez dodatkowo zainstalowane moduły wyśle powiadomienia SMS lub e-mail do ustalonych odbiorców. Wyrażenie "na przykład" jest kluczowe dla systemu SSWiN. Dlaczego?

System SSWiN pozwala na dowolną konfigurację scenariuszy zdarzeń, uzależnioną od użytkownika i zainstalowanych urządzeń, wchodzących w skład systemu. To, jaka będzie kolejność zdarzeń i reakcja systemu alarmowego, zależy od predefiniowanych ustawień — system pozwala sterować różnymi elementami. Co więcej, system SSWiN pozwala na integrację z pozostałymi systemami bezpieczeństwa w obiekcie, na przykład z systemem kontroli dostępu czy monitoringiem CCTV. Dzięki niemu ochrona osób i mienia w budynku jest bardziej efektywna.

Elementy Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWiN

Podstawowy element systemu SSWiN to centrala alarmowa, która zwykle działa dwukierunkowo. Oznacza to, że odbiera ona impulsy wysyłane przez detektory zagrożeń i wysyła je do sygnalizatorów oraz modułów, do niej podłączonych. Wyjaśnijmy ten schemat po kolei.

Czujki alarmowe

Czujki, czy też czujniki lub detektory odpowiedzialne są za wykrywanie zagrożeń. W przypadku Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu kluczowe są czujki ruchu, które mogą działać w oparciu o technologię podczerwieni, fal dźwiękowych, wibracji, stłuczenia, magnetyczną lub dualną. Użycie konkretnego rodzaju zależy w dużej mierze od konkretnego zastosowania. Na przykład w celu sygnalizacji o nieautoryzowanym otwarciu drzwi używa się czujek magnetycznych, zaś w przypadku wykrywania ruchu czujek podczerwieni. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku systemów pożarowych, tam kluczową rolę odgrywają czujniki dymu. Wróćmy jednak do tematu. Zadaniem czujek, oprócz zidentyfikowania niebezpiecznej sytuacji, jest przekazanie informacji o niej do centrali alarmowej. Co się dzieje dalej?

Centrala alarmowa SSWiN

Centrala alarmowa to serce całego systemu. Przyjmuje ona informacje o zagrożeniu, przesyłane przez detektory i na podstawie ustalonych scenariuszy, uruchamia konkretne działania. Między innymi wysyła impuls:

  • do sygnalizatorów, aby te uruchomiły dźwięk i/lub sygnał świetlny;
  • do zainstalowanych modułów GSM, aby te przesłały wiadomość SMS/głosową do właściciela/osoby nadzorującej obiekt;
  • do nadajników alertów wysyłanych do firm ochroniarskich i/lub służb ratunkowych;
  • do komunikatorów głosowych, które zaczną nadawać konkretny komunikat przez głośniki podłączone do systemu.

Ilość i rodzaj modułów może być znacznie większa i rozbudowywana w zależności od potrzeb użytkownika. Kluczowe znaczenie ma jednak fakt, że sygnały te powinny być przesyłane do centrów monitorowania służb ochroniarskich. W CNT-POLPATRON nasza centrum monitorowania pracuje przez 24 godziny na dobę, odbierając informacje o zagrożeniach z systemów alarmowych, dzięki czemu szybko można podjąć działania w celu udaremnienia włamania czy napaści. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak działa monitoring systemów alarmowych.

Sygnalizatory

Impuls wysłany przez centralę do sygnalizatora uruchamia jego działania. Sygnalizatory dzielimy na te akustyczne (dźwiękowe) i świetlne, ale często występują jako jedno urządzenie, łączące obie te funkcje. Ich połączenie to najbardziej efektowny sposób sygnalizacji, który po uruchomieniu jest w stanie skutecznie wystraszyć intruza. Często jego uruchomienie zniechęca włamywacza do podejmowania dalszych kroków.

Manipulatory SSWiN

Całe działanie SSWiN, o którym piszemy, nie byłoby możliwe, gdyby nie centrala alarmowa i jej właściwa konfiguracja. Konfigurację centrali SSWiN umożliwiają nam właśnie manipulatory. To dzięki nim, możliwe jest ustawienie konkretnych elementów, uzbrojenie lub rozbrojenie alarmu. Choć te funkcje przejmują często systemy komputerowe i aplikacje na smartfon czy tablet, które umożliwiają nam mobilną kontrolę i sterowanie systemem przy pomocy tych urządzeń.

System Sygnalizacji Włamania i Napadu, czyli SSWiN

Podsumowując, system SSWiN polega na monitorowaniu danego pomieszczenia, strefy, czy całego budynku, wykrywaniu pojawiających się zagrożeń, związanych z włamaniem i ryzykiem napadu oraz informowaniem o tym niebezpieczeństwie centrali, która uruchamia alarm i wyzwala ustalone działania. Jak każdy system alarmowy, taki i SSWiN skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa w obiekcie i podobnie jak każdy inny, ma za zadanie ostrzegać, a przy tym chronić osoby oraz mienie znajdujące się w danej strefie.

Poszczególne elementy systemu SSWiN mogą być połączone ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo co tylko zwiększa liczbę jego zalet. Możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły i integrację z innymi systemami alarmowymi w obiekcie zachęcają do jego instalacji. Jeśli chciałbyś mieć taki system u siebie, skontaktuj się z nami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij