Alarm do domu — rodzaje i sposób działania. Czy warto zakładać alarm w domu?

Kupując lub budując dom, chcesz, aby Ty Twoja rodzina byliście w nim bezpieczni. Dlatego wybierasz dobrą lokalizację, z przyjemnym sąsiedztwem, z dala od tłumów i ze znikomą przestępczością. Stawiasz solidne ogrodzenie, wybierasz porządne drzwi i okna, inwestujesz w dobre zamki. Czy to jednak wystarczy, by zapewnić sobie skuteczną ochronę? Nie. Dla potencjalnych włamywaczy są to pewne utrudnienia, ale jeśli będą zmotywowani, to sobie z nimi poradzą. Dlatego zadbaj o alarm do domu. Sprawdź, jakie są jego rodzaje i jak działają, bo to czy warto to robić, chyba już wiesz.

Z czego składa się system alarmowy do domu

Alarm do domu to tak naprawdę zestaw różnych urządzeń, które pomogą Ci dbać o jego bezpieczeństwo. Innymi słowy, są to różne systemy alarmowe, które wykrywają różne zagrożenia i ostrzegają o nich, kiedy te się pojawią. Możesz zacząć od instalacji tylko jednego systemu, ale zadbać o to, aby w późniejszym czasie była możliwa jego rozbudowa, albo od razu zamontować kompletny zestaw, który wykryje włamania, pożar, zalanie, a nawet czad. Warto jednak pamiętać o tym, że zainstalować system alarmowy można w sposób bezprzewodowy, jak i przewodowy. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć remontu części domu w późniejszym okresie, dobrze jest od razu zadbać o wszystkie okablowania i uniknąć późniejszego wykuwania miejsca dla przewodów w ścianie domu. O tym, jak może wyglądać instalacja alarmowa w domu, piszemy jednak w wielu innych artykułach na naszym blogu, a tu skupimy się na ich rodzajach.

Alarm domowy (antywłamaniowy) - jak działa i na czym polega?

Jednym z systemów alarmowych, jakie możesz zainstalować w swoim domu, jest alarm antywłamaniowy. To podstawowe zabezpieczenie Twojego domu, informujące o pojawieniu się intruza. Taki alarm składa się z czujek ruchu, podłączonych do centrali alarmowej, a jego działanie jest bardzo proste. Gdy tylko czujka wykryje ruch, wysyła sygnał do centrali i następuje uruchomienie alarmu. Syrena alarmowa w wielu przypadkach wystarczy, aby powstrzymać włamywacza przed kolejnymi działaniami. Zwykle przestraszy się on i ucieknie, by uniknąć konfrontacji z mogącymi pojawić się na miejscu służbami.

Alarm antywłamaniowy nazywany też często mianem alarm domowy to tylko jedno z zabezpieczeń, które możesz zainstalować w domu. Musisz wiedzieć, że montaż alarmu domowego można przeprowadzić w różnych pomieszczeniach, a czujki kieruje się zwykle w stronę możliwych wejść. Czujniki ruchu działają zwykle na zasadzie emitowania strumienia światła podczerwonego. Kiedy strumień zostanie przerwany, czujki uruchamiają alarm. Dobrą praktyką jest jednak montować dodatkowe czujki, które wykrywają otwarcie okien i drzwi. Dzięki temu zwiększasz możliwości alarmu.

Alarm przeciwpożarowy — czujka dymu

Mniej popularnym alarmem, który warto zainstalować w każdym domu, jest alarm przeciwpożarowy. Taki alarm to najczęściej czujnik dymu, który wykrywa jego obecność w pomieszczeniu. Gdy detektor wykryje dym, emituje dźwięk ostrzegawczy, powiadamiając tym samym mieszkańców o zagrożeniu. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma nikogo w domu? Jeśli dom często pozostaje bez opieki, warto zadbać o monitoring pożarowy. Wówczas, zainstalowany w domu system alarmowy, przekaże informacje o wykryciu obecności dymu do lokalnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej i centrum monitorowania alarmowego, a te po weryfikacji, wyślą na miejsce służby ratunkowe.

Alarm zalania — ochrona domu przed zalaniem

Innym zagrożeniem, jakie może pojawić się w domu, jest zalanie wodą. Wyobraź sobie tylko konsekwencji awarii pralki czy zmywarki. Gdy woda zaleje pomieszczenie, podłoga i meble mogą nadawać się jedynie do wymiany. Do tego konieczne będzie suszenie tynków lub gruntowny i kosztowny remont. Tymczasem wystarczy zainstalować w najbardziej narażonych na zalanie wodą miejscach czujniki, które wykryją jej obecność, aby uniknąć lub przynajmniej znacznie ograniczyć skutki takiego zdarzenia. Tutaj jednak znowu pojawia się sytuacja, w której może nie być Cię w domu. Często przecież ustawiasz pralkę, wychodząc do pracy czy na zakupy. Co wtedy?

Zadbaj o monitoring systemów alarmowych. W CNT-POLPATRON proponujemy Ci rozwiązanie, w którym nasze całodobowe centrum monitorowania nadzoruje sygnały alarmowe z domów klientów. Gdy tylko otrzymamy z Twojego domu informację o niebezpiecznej sytuacji, weryfikujemy ją i podejmujemy ustalone działania. Ty z kolei otrzymujesz powiadomienie o zagrożeniu na swój telefon.

Alarm tlenku węgla — czujnik czadu

Jeszcze jednym z alarmów, jakie możesz zainstalować w swoim domu jest alarm tlenku węgla, czy też czujnik czadu. Warto zainstalować go w tych domu, gdzie do ogrzania lub podgrzania wody wykorzystuje się różnego rodzaju paliwa. Czad jest niewidoczny i bezwonny, dlatego prawie niemożliwy do wykrycia przez człowieka. Tymczasem odpowiednia czujka świetnie sobie z tym poradzi i nada ostrzeżenie o pojawieniu się tlenku węgla w domu, dzięki czemu będziesz mógł szybko ewakuować z niego swoją rodzinę i wezwać odpowiednie służby.

Instalacja alarmowa w domu — czy warto?

Czy warto instalować alarmy w domu? Sam widzisz, jak wiele niebezpieczeństw czyha dookoła. Nie wszystkie są związane z działaniem intruzów. Niektóre są jedynie skutkami awarii urządzeń, które masz w domu, a jeszcze inne instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Dlatego warto instalować alarm w domu. Decydując się na montaż instalacji alarmowej, warto zadbać o kompleksowość i wyposażyć swój dom we wszystkie niezbędne urządzenia w tym czujniki, sygnalizatory, centrale, manipulatory i akcesoria. Sprawdź ofertę naszej firmy w zakresie ochrony osób i mienia oraz montażu systemu alarmowego i zadbaj o skuteczne zabezpieczenie domu, pozostawionego w nim majątku i swoich bliskich.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij