Zabezpieczenie obiektów to zadanie nie tylko wymagające, ale również nadzwyczaj odpowiedzialne. Ewentualne uchybienia mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. W miejscach publicznych każdego dnia przebywa mnóstwo ludzi, których trzeba w jak największym stopniu chronić przed różnymi zagrożeniami. Niezwykle istotną rolę odgrywają więc rozmaite alarmy – na czele z alarmem przeciwpożarowym. Jak on działa i czy naprawdę warto go instalować? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Zapewne wielu naszych czytelników wie lub domyśla się, czym jest alarm przeciwpożarowy. To specjalny sygnał alarmowy, który załącza się w momencie bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia ogniem. To bezwzględny rozkaz do natychmiastowego zorganizowania działań w celu uratowania ludzi i obiektu z płomieni.
Alarm przeciwpożarowy będzie tylko wtedy skuteczny, gdy ludzie będą wiedzieć, jak go rozpoznać. Zazwyczaj objawia się on pięcioma dzwonkami trwającymi po trzy sekundy. Są one przedzielone od siebie krótkimi – często zaledwie jednosekundowymi – przerwami.
Przede wszystkim istotne jest jednak, aby używać sygnału ciągłego, gdyż dzięki temu wyróżnia się on spośród pozostałych dźwięków. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w takich obiektach jak szkoły. Klasyczny dzwonek zwiastujący koniec lekcji lub przerwy nie może zostać pomylony z alarmem. Często więc na początku roku szkolnego organizowane są próbne ewakuacje, aby nauczyciele i uczniowie wiedzieli, jak się zachować w razie wystąpienia zagrożenia.
Alarm przeciwpożarowy kojarzy się z ostrzegawczym sygnałem dźwiękowym. To słuszne myślenie, aczkolwiek jego działanie jest bardziej złożone. Żeby móc poinformować o zagrożeniu, najpierw należy go umiejętnie wykryć. Dzieje się to za pomocą specjalnych czujników dymu. To właśnie one są fundamentalnym elementem ochrony przeciwpożarowej, ponieważ wykrywają groźne sytuacje.
Najpopularniejszy podział czujników dotyczy czterech kategorii wykazujących się zróżnicowanym działaniem. Oto one:
To właśnie dzięki nim cały system przeciwpożarowy może prawidłowo funkcjonować. Alarm załącza się w momencie, gdy czujniki zaczynają reagować. Taki model współpracy pomiędzy urządzeniami zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom obiektu.
Na powyższe pytanie trudno odpowiedzieć inaczej niż twierdząco. Ochrona przeciwpożarowa to bardzo istotny aspekt odpowiedzialnego funkcjonowania wielu obiektów. Stosowanie zaawansowanych systemów ppoż niesie za sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim czas reakcji na zagrożenie zostaje zredukowany do absolutnego minimum. Sygnał dźwiękowy to świetna metoda na powiadomienie wszystkich o niebezpieczeństwie oraz konieczności szybkiej ewakuacji z miejsca zdarzenia.
Ponadto warto zainstalować nie tylko sam alarm przeciwpożarowy, ale również cały system. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi pożarowemu odpowiednia Komenda Państwowej Straży Pożarnej może zostać zawiadomiona w błyskawicznym tempie, co pozwoli jej na szybką reakcję. Warto również zabezpieczyć swój dom, mieszkanie czy też firmę, w inne systemy alarmowe oferowane przez naszą firmę CNT-POLPATRON.
Mamy nadzieję, że dogłębnie wyjaśniliśmy, jak działa alarm przeciwpożarowy. Ponadto liczymy, iż rozwialiśmy wszelkie wątpliwości w kontekście sensu instalacji alarmu ppoż. To naprawdę ważna decyzja, która może uratować życie Twoje i wielu innych ludzi.
Nie czekaj więc dłużej i zacznij podejmować konkretne działania w tym kierunku. Zadzwoń do nas lub wybierz inną formę kontaktu. CNT-POLPATRON to profesjonalna firma ochrony osób i mienia, która zadba o bezpieczeństwo Twoje oraz obiektu należącego do Ciebie.