Przeciwpożarowy wyłącznik prądu — jak działa i kiedy jest wymagany?

Czy wiesz, że w każdym budynku, a dokładnie jego strefie pożarowej, której kubatura przekracza 1000 m3 musi być stosowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu? Podobnie jak w budynkach o mniejszej kubaturze, w których istnieją strefy zagrożone wybuchem. Nie wiesz, do czego służy, jak działa i czy musisz go zamontować? Podpowiadamy w tym artykule.

Czym jest przeciwpożarowy wyłącznik prądu?

W myśl rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, urządzenia przeciwpożarowe służą do zapobiegania powstawaniu, wykrywania oraz zwalczania pożarów lub ograniczania ich skutków, a jednym z takich urządzeń, jest właśnie przeciwpożarowy wyłącznik prądu.

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to urządzenie o zasadniczo prostym działaniu. Umożliwia on odłączenie dopływu prądu, co jest szczególnie istotne dla prowadzenia bezpiecznej akcji gaśniczej, w sytuacji wybuchu pożaru. Jego funkcja została ściśle określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r, poz. 1065 z późniejszymi zmianami).

Dlaczego wyłącznik przeciwpożarowy prądu jest wymagany w części obiektów budowlanych?

Prowadzenie akcji gaśniczych to nie lada wyzwanie, z którym strażakom przychodzi się mierzyć w różnych miejscach. Uniwersalnym środkiem gaśniczym, którym stosują w przypadku większości akcji, jest woda, a ta jak wiadomo, doskonale przewodzi prąd. W momencie zetknięcia się wody z przewodami i innymi elementami instalacji elektrycznej może zatem dojść do porażenia prądem członków ekipy ratowniczej, dlatego odcięcie dopływu prądu ma kluczowe znaczenie. Warto jednak podkreślić, że taki wyłącznik nie odcina dopływu do wszystkich urządzeń, korzystających z zasilania elektrycznego. Jak zatem działa?

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) - jak działa?

Całkowite odłączenie energii elektrycznej od wszystkich urządzeń w budynku mogłoby utrudniać prowadzenie akcji gaśniczej. Zresztą sam system przeciwpożarowy, montowany w budynkach, potrzebuje jej do działania. W skład tego systemu wchodzą m.in. takie urządzenia jak:

  • czujki pożarowe,
  • klapy dymowe,
  • wentylacja pożarowa,
  • pompy pożarowe,
  • oświetlenie awaryjne,
  • sygnalizatory dźwiękowe,
  • windy ewakuacyjne.

Funkcjonowanie wszystkich powyższych urządzeń jest kluczowe dla prowadzenia akcji ratowniczej w momencie wybuchu pożaru, dlatego wymagane jest dla nich podtrzymanie napięcia. Elementy alarmu pożarowego stanowią kluczowe urządzenia dla powiadamiania użytkowników obiektu o zagrożeniu i pomagają prowadzić sprawną ewakuację. Jednak do działania potrzebują zasilania. To oznacza, że wyłącznik pożarowy nie może odciąć dopływu prądu w obwodach instalacji dla tych urządzeń.

Kiedy przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być zamontowany?

Jak już wspomnieliśmy przeciwpożarowy wyłącznik prądu elektrycznego, musi być obowiązkowo montowany w budynkach, których kubatura przekracza 1000 m3, jak i tych, w których znajdują się strefy zagrożenia wybuchem, a ich kubatura jest mniejsza. W praktyce oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych nie są zobowiązani do montażu takiego wyłącznika, jednak galerie handlowe, magazyny, hale przemysłowe, sportowe itd. zdecydowanie tak.

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu — wymagania

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to jeden z ważniejszych elementów systemów przeciwpożarowych montowanych w budynkach. Nie bez powodów jest on opisywany w wielu aktach prawnych i innych dokumentach. Parametry jego działania muszą spełniać konkretne normy, zaś obudowa wykonana być w określony sposób.

Z uwagi na maksymalną i minimalną temperaturę pracy, do jakiej przystosowany jest konkretny wyłącznik, musi on spełniać normy: IEC 60947-5-1, IEC 6094-1 oraz PN-EN 60947-5-1.

Jeśli zaś chodzi o jego budowę, to przycisk powinien zostać osłonięty szybką i obudowany, obudowa musi być pomalowana na czerwony kolor.

Gdzie powinien znajdować się wyłącznik przeciwpożarowy?

Miejsce instalacji przeciwpożarowego wyłącznika prądu nie może być przypadkowe. Zresztą wymagania co do miejsca jego montażu określa Ustawa. Ustawodawca nakłada obowiązek montażu takiego wyłącznika w pobliżu głównego wejścia do budynku lub złącza elektrycznego. Co więcej, taki wyłącznik powinien mieć odpowiednią obudowę i być odpowiednio oznakowany. Oznakowanie, jakie stosuje się w jego przypadku to symbol gromu w białym kolorze na czerwonym tle. W oznakowaniu powinien znaleźć się też napis, iż jest to "przeciwpożarowy wyłącznik prądu".

Jak zatem widzimy, miejsce montażu musi gwarantować dostępność do takiego włącznika i łatwe odnalezienie go. Chociaż, coraz częściej stosowanym zabiegiem technicznym, zwłaszcza w nowych, dużych budynkach jest montaż takich wyłączników z opcją zdalnego sterowania, co zdecydowanie ułatwia zarządzanie zasilaniem.

O czym warto pamiętać instalując wyłącznik przeciwpożarowy

Przede wszystkim, należy pamiętać, że wyłącznik pożarowy to tylko jeden z elementów systemu przeciwpożarowego, który służy zabezpieczeniu budynku przed rozprzestrzenianiem się ognia. Jednakże bez sprawnych detektorów dymu, gazu czy tlenku węgla, odpowiedniej sygnalizacji i systemu powiadamiania służb ratunkowych sam przycisk niewiele pomoże.

Warto dbać o regularny przegląd urządzeń przeciwpożarowych, co zresztą także ściśle określa polskie prawo, zgodnie z którym powinien on być przeprowadzany raz do roku. Nade wszystko, warto także zainwestować w monitoring pożarowy, który zresztą jest obowiązkowy dla budynków użyteczności publicznej. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o bezpieczeństwo w swoim budynku.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij