Czujki alarmowe — czym są i jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Chcesz zamontować w domu system alarmowy, ale nie wiesz, jakie czujki alarmowe będą Ci potrzebne? Każda z nich odpowiada za wykrywanie innego typu zagrożenia, dlatego dobrze wiedzieć, czy potrzebujesz ich wszystkich. W tym artykule podpowiemy Ci, czym są, jak działają i jakie są rodzaje czujek oraz które z nich warto zamontować w domu jednorodzinnym. Przeczytaj, a będziesz mógł wybrać właściwe.

Czym są czujniki alarmowe?

Czujki alarmowe zwane też czujnikami czy detektorami są urządzeniami, wchodzącymi w skład systemów alarmowych. Odpowiadają za wykrywanie różnego rodzaju zagrożeń. Jedne z nich działają po aktywowaniu systemu antywłamaniowego, a inne są elementami wchodzącymi w pozostałe systemy alarmowe i mogą działać w sposób ciągły. To, co jednak najważniejsze to fakt, że do ich poprawnego działania, konieczna jest instalacja centrali alarmowej, sygnalizatorów i manipulatorów.

Czujka alarmowa po wykryciu zagrożenia, do którego identyfikacji została stworzona, przekazuje impuls do centrali alarmowej, umieszczonej zwykle na jednej ze ścian wewnątrz domu, a ta przekazuje impuls do sygnalizatora, który za pomocą dźwięku powiadamia domowników o niebezpieczeństwie. W zależności od użytych elementów i konfiguracji systemu, takie powiadomienie może zostać także wysłane na urządzenia mobilne użytkowników, adres e-mail lub do centrum monitorowania alarmów agencji ochrony, która dostarcza system i sprawuje monitoring systemów alarmowych.

Rodzaje czujek alarmowych

Jak już wspomnieliśmy, istnieją różne rodzaje czujek alarmowych, z których każda odpowiada za identyfikację innego zagrożenia. Być może nie ma potrzeby, abyś zainstalował w domu je wszystkie, a całkiem możliwe, że powinieneś. Skąd masz to wiedzieć? Czytaj dalej.

Czujnik dymu

Czujka dymu to element systemu przeciwpożarowego, który jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za wykrycie dymu w pomieszczeniu. Warto zainstalować go wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko pojawienia się ognia, na przykład w kuchni lub w pobliżu kotłowni. W praktyce jednak, taki czujnik dobrze jest zamontować i w innych miejscach. Wystarczy zwarcie w instalacji elektrycznej, aby pojawił się ogień, a konsekwencje tego zdarzenia mogą być katastrofalne. Musisz wiedzieć jednak, że na rynku dostępne są różne czujniki dymu, z których każdy działa w nieco inny sposób. Przeczytaj nasz artykuł o nich, aby dowiedzieć się więcej.

Czujnik czadu

Czujka czadu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody wykorzystuje się piece na różnego rodzaju paliwa, zarówno stałe, jak i gazowe. Czad, czyli tlenek węgla, jest niewidocznym gazem, bezwonnym, a jednocześnie bardzo szkodliwym dla organizmu człowieka. Wdychając go przez kilka minut, mogą pojawić się zawroty głowy, omdlenia a w krótkim czasie niedotlenienie i śmierć. Dlatego czujnik czadu warto zainstalować w każdym pomieszczeniu, w którym może się on ulatniać.

Czujnik gazu

Podobnie jak czad, gaz jest niewidoczny, a jego silne stężenie w powietrzu może być śmiertelnie niebezpieczne. Co więcej, w pomieszczeniach, w których ulatnia się gaz, a stężenie znacznie przekroczyło normy, łatwo o wybuch pożaru, a jego konsekwencje łatwo sobie wyobrazić. Dlatego warto zamontować czujkę gazu w tych domach, w których używa się go w instalacjach grzewczych.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu to element systemu antywłamaniowego, który aktywuje alarm wtedy, gdy wykryje ruch. Na rynku można znaleźć czujki PIR, które emitują wiązkę światła podczerwonego i reagują na zmianę temperatury w otoczeniu, czujki mikrofalowe, które aktywują alarm w momencie odbicia przez poruszający się obiekt fal, emitowanych przez nie lub czujki dualne wykorzystujące zalety czujek ruchu PIR i mikrofalowych. O różnicach w ich działaniu piszemy w innym artykule na naszym blogu.

Czujnik zbicia szkła

Czujka zbicia szkła, czy też stłuczenia szkła reaguje na pojedyncze wstrząsy podłoża, do jakiego jest przymocowana. Dlatego nazywana jest też czujką wstrząsową, choć jedna i druga domyślnie oznacza ten sam rodzaj czujek — czujki wibracyjne. Montowane są one w systemach antywłamaniowych, a najczęściej wykorzystuje się je w witrynach sklepowych. Nieco rzadziej w domach, chociaż warto rozważyć ich montaż, zwłaszcza jeśli szyby w oknach są łatwe do zbicia.

Czujnik zalania wodą

Jeszcze jednym rodzajem detektorów zagrożeń jest czujnik zalania. Chociaż nie należy on do czujek odpowiedzialnych pośrednio za ochronę osób i mienia to pozwala ograniczyć straty spowodowane zalaniem mieszkania. O te z kolei wcale nie jest trudno. Wystarczy awaria zmywarki, pralki, albo nieszczelność zaworu instalacji hydraulicznej, aby woda objęła szybko dużą powierzchnię domu. Taka sytuacja może prowadzić do remontu, wymiany mebli i innych elementów wyposażenia, a to z kolei generuje koszty. Tymczasem, montując czujkę zalania wodą, można je znacznie ograniczyć, gdyż w momencie wykrycia wody w pomieszczeniu, natychmiast aktywuje on alarm.

Jakie czujniki powinny być w domu?

Wiesz już, jakie są rodzaje czujników i za wykrywanie jakich zagrożeń odpowiadają, dlatego możesz zastanowić się, które z nich sprawdzą się u Ciebie. Co do zasady, warto zamontować je wszystkie, aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, jednakże w szczególnych przypadkach nie ma takiej potrzeby.

Jeśli do ogrzewania wykorzystujesz pompę ciepła lub inne alternatywne źródła, montaż czujek czadu czy gazu jest bezcelowy. Jednak pozostałe czujki mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo w Twoim domu i sprawdzić się w praktyce. Sygnał alarmu, emitowany przez sygnalizator to zawsze skuteczne powiadomienie, które zapewni Ci możliwość podjęcia działań, zmierzających do ograniczenia skutków zdarzenia. Z kolei przekaz sygnalizacji włamania do centrum monitorowania firmy, która odpowiada za monitoring systemów w Twoim domu, pozwoli Ci na spokojne przebywanie poza domem. Sprawdź naszą ofertę i zobacz, jakie czujki alarmowe możemy zainstalować u Ciebie.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij