Czujniki dymu — rodzaje i sposób działania. Jaki czujnik dymu wybrać?

Czujniki dymu chronią Twoją rodzinę, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pożarów w domu, ale czy wiesz, że istnieją różne rodzaje, które działają w nieco odmienny od siebie sposób? Każdy z nich jest skuteczny, ale dedykowany do obiektów o różnych warunkach i przeznaczeniu. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki czujnik dymu wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie i gdzie najlepiej go zamontować. Postaramy się podpowiedzieć, jaki czujnik powinieneś wybrać do swojego domu i dlaczego warto to zrobić.

Czym jest czujnik dymu?

Najprościej mówiąc, czujnik dymu to urządzenie wykrywające dym, spowodowany zwykle wybuchem pożaru. Czujnik składa się z dwóch części: czujnika wykrywającego jego obecność oraz sygnalizatora dźwiękowego ostrzegającego mieszkańców budynku o pożarze. Innymi słowy, jej zadaniem jest sygnalizacja o tego typu zagrożeniu i przekazanie informacji do centrali sterującej. Co warto jednak wspomnieć, funkcjonalność takiego czujnika można poszerzyć, inwestując w monitoring pożarowy. Wówczas taki czujnik, gdy wykryje dym, przesyła sygnał do nadajnika, który transmituje ją dalej do właściwej jednostki straży pożarnej i stacji monitorowania alarmów u operatora monitoringu. Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś skutecznie chronić swój dom przed pożarem, zwróć się do nas.

Czujniki dymu - rodzaje i sposób działania

Istnieją dwa rodzaje czujek dymu – jonizacyjne (izotopowe) i fotoelektryczne (optyczne). Chociaż będąc bardziej szczegółowym, wyróżniamy dwa typy czujek optycznych, ale o tym za chwilę. Zadaniem obu jest bowiem wczesne wykrycie zagrożenia i wywołanie sygnału alarmowego, który pomoże zapobiec tragedii i ewentualnym stratom materialnym.

Co może nas wszystkich dziwić, to fakt, że o ile w różnych przedsiębiorstwach, stosowanie takich czujek jest powszechne, to wciąż brakuje ich w budynkach mieszkalnych, a stanowią one ważne elementy systemów alarmowych, które zapewniają skuteczną ochronę Twojego domu. Zwłaszcza jeśli zwiększasz ich efektywność poprzez monitoring systemów alarmowych. Co zatem powinieneś o nich wiedzieć?

Czujniki optyczne (fotoelektryczne)

Jeśli zacząłeś już się rozglądać za detektorami dymu, to mogłeś zauważyć, że na rynku większa liczba ofert, dotyczy właśnie czujników optycznych. Być może zawdzięczają to temu, że ich konkurenci (czujki izotopowe) wykorzystują materiały promieniotwórcze, natomiast działanie czujek optycznych jest nieco prostsze i polega na zjawisku absorpcji, czyli pochłanianiu lub dyspersji, czyli rozpraszaniu światła. Czym dokładnie się różnią?

  • Absorpcyjny optyczny czujnik dymu składa się z emitera i odbiornika. Emiter wysyła wiązkę światła podczerwieni, która ma trafić do odbiornika. Jeśli po drodze, część tego światła zostanie zaabsorbowana przez dym i do odbiornika nie dotrze, wówczas czujka uruchamia sygnał alarmowy.
  • W czujniku optycznym dyspersyjnym z kolei układ elektroniczny określa stan powietrza, jaki do niego trafia, emitując wiązkę podczerwieni wewnątrz obudowy. Gdy ta zostanie zakłócona przez dostający się do środka dym, uruchamia się alarm.

Czujniki jonizacyjne

Działanie czujników jonizacyjnych jest nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim, zbudowane są częściowo z materiałów promieniotwórczych. Należy mieć jednak na uwadze, że ich ilość i sposób zabezpieczeń jest na tyle skuteczny, że są one bezpieczne dla zdrowia, a przez wiele osób uważane za bardziej skuteczne od optycznych.

W takich czujnikach znajdują się dwie komory. Podczas gdy w jednej komorze następuje swobodna wymiana powietrza, druga jest całkowicie odizolowana, a zamknięte w niej powietrze stanowi dla detektora wzorzec atmosfery. Pomiędzy nimi znajduje się płytka, na której wskutek zderzania się cząsteczek tlenu i azotu powstają ujemne i dodatnie jony, które przepływają wzdłuż pola elektrycznego, wytwarzanego przez dwie umieszczone wewnątrz elektrody. Gdy do komory z powietrzem dostanie się dym, przepływ ten zostaje zaburzony, co jest sygnałem dla czujki, by uruchomić alarm dźwiękowy.

Zasilanie czujników dymu

Najczęściej wybierane do użytku domowego są modele bezprzewodowe czujników dymu, które zasilane są bateriami. Wystarczy przykleić czujnik do sufitu (na przykład na taśmę dwustronną) w kluczowym miejscu, takim jak kuchnia czy kotłownia, aby go włączyć. Niestety należy przy tym pamiętać o konieczności wymiany baterii, poza tym wystarczą nieco większe drgania budynku, by baterie mogły się poluzować. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podłączenie czujnika do instalacji elektrycznej, chociaż mogą temu towarzyszyć prace remontowe. Dlatego najlepiej montować takie urządzenia w trakcie wykańczania domu lub podczas instalacji innych systemów. Jeśli więc zastanawiasz się nad montażem takiego czujnika przeciwpożarowego, rozważ także system monitoringu pożarowego.

Gdzie zamontować czujnik dymu?

No dobrze, wiesz już, jakie są rodzaje czujników dymu i jak działają. Znasz rodzaje zasilania i masz większą wiedzę na temat tych urządzeń, ale gdzie je zamontować? Odpowiedź jest prosta — wszędzie tam, gdzie możesz. Przyjęło się instalować czujniki tylko w kuchni, kotłowni czy łazience, wówczas, gdy w pomieszczeniu występuje piec, czy kuchenka gazowa. Jednak tak naprawdę na pożar narażone są wszystkie pomieszczenia. Wystarczy zwarcie w instalacji elektrycznej, by powstały iskry, które mogą wzniecić ogień.

Montaż czujników w różnych pomieszczeniach zwiększa poziom bezpieczeństwa i pozwala na szybką reakcję. Pamiętaj jednak, aby nie montować ich tam, gdzie dym zwykle jest obecny. Mowa tu o dymie papierosowym. Chociaż nie oznacza on wybuchu pożaru, to czujnik może go odebrać i zareagować.

Jaki czujnik dymu wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

To na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu czujników dymu, to oczywiście jego jakość, opinie w sieci, preferowany sposób działania i dodatkowe funkcje. Część czujników dymu, wyposażona jest w dodatkowe detektory, które wykrywają czad i inne szkodliwe gazy, ale czujnik dymu i czadu to wciąż nie wszystkie możliwości. W miejscach, w których znajdują się kotły grzewcze i wszelkiego rodzaju piece czy kuchenki, warto rozważyć montaż czujników dymu z wykrywaczem wzrostu temperatury – jeszcze przed zarzewiem pożaru czujnik dymu i ciepła uruchomi sygnał.

Każdy model czujnika ma inną sprawność, zasięg wykrywania i inaczej reaguje na stężenie dymu czy gazu. Sprawdzaj więc i te parametry, jeśli chcesz zapewnić wysoką sprawność czujnika i skuteczną ochronę przed ogniem.

Jaki wykrywacz dymu pomoże powstrzymać pożar?

Można się spotkać z pytaniem o to, jaki wykrywacz dymu jest w stanie powstrzymać pożar. No cóż, bezpośrednio — żaden. Jego głównym zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia i wywołanie sygnału dźwiękowego, który uruchomi Twoją czujność i pozwoli Ci podjąć działania w celu powstrzymania ognia. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz zamontować dodatkowo elementy monitoringu pożarowego i systemów alarmowych, dzięki którym o zagrożeniu dowiesz się nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu, a co więcej sygnał zostanie przesłany do stacji monitorowania alarmów i lokalnej jednostki straży pożarnej, która wyśle na miejsce pomoc.

Zdajemy sobie sprawę, że zakup czujnika dymu może dla Ciebie okazać się teraz jeszcze trudniejszą sprawą, niż przedtem, gdy jeszcze nie przeczytałeś tego artykułu. Jeśli tak jest, nie martw się, skontaktuj się z nami. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w ochronie przeciwpożarowej, doskonale wiemy, jak wybrać odpowiednie czujniki, gdzie je zamontować i jakie parametry i funkcje powinny posiadać, aby jak najlepiej sprawdziły się w Twoim domu. Zadzwoń, napisz wiadomość e-mail, lub uzupełnij formularz, a porozmawiamy o Twoich potrzebach i przedstawimy Ci konkretne rozwiązania, które zwiększą poziom bezpieczeństwa — Twojego i Twoich bliskich.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij