Jaki alarm do mieszkania w bloku wybrać? Poradnik

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości dla każdego z nas. Możesz o nie zadbać z alarmem do mieszkania w bloku. Dobrze dobrany system alarmowy jest w stanie wykrywać różnego rodzaju zagrożenia, które są typowe dla lokali w budynkach wielorodzinnych i informować o nich nie tylko osoby znajdujące się w sąsiedztwie syreny alarmowej, ale także Ciebie i agencję ochrony, z którą współpracujesz. Ten poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru zestawu alarmowego do Twojego mieszkania.

Mieszkanie w bloku — co mu zagraża?

Życie w bloku wiąże się z różnymi zagrożeniami, które warto mieć na uwadze. wybierając alarm do mieszkania. Gdy zaczynamy je rozważać, zwykle na myśl przychodzi nam włamanie w czasie naszej nieobecności i kradzież cennego dobytku. Jednak nie jest to jedyne niebezpieczeństwo czyhające na mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Włamanie i kradzież

Jednym z najczęstszych zagrożeń dla mieszkańców bloków są włamania i kradzieże. Ze względu na dużą liczbę mieszkań na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, bloki często stają się celem rabusiów. W takiej sytuacji warto zainwestować w system alarmowy, który skutecznie odstraszy potencjalnych włamywaczy. Alarm wyposażony w czujki ruchu, czujki otwartych drzwi i okien oraz sygnalizator dźwiękowy i optyczny może zwiększyć bezpieczeństwo mieszkania.

Włamanie i napad

Niestety, napady na osoby mieszkające w blokach są zdarzeniem, z którym również musimy się liczyć. Myślisz, że to rzadkie przypadki? W wiadomościach co jakiś czas pojawiają się zmyślne próby oszustwa lokatorów wielorodzinnych budynków, zwłaszcza osób starszych. Zapewne znane Ci jest choćby pojęcie "kradzieży na wnuczka". Dlatego warto zainwestować a alarm napadowy lub choćby pilot antynapadowy, który służy do powiadamiania służb ochrony o niebezpieczeństwie wynikającym z napadu. Dzięki temu mogą one szybko i skutecznie zareagować na zagrożenie.

Zalanie

Obawa o zalanie mieszkania przez sąsiada to kolejne zmartwienie wielu mieszkańców bloków. System alarmowy może również pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z zalaniem. Nie potrzeba wiele, aby chronić się przed takim niebezpieczeństwem. Wystarczy wyposażyć swój alarm domowy w odpowiednie czujniki. Czujniki zalania wodą pozwolą w porę wykryć przecieki i podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć poważnych strat.

Pożar

Pożary w blokach mieszkalnych mogą mieć katastrofalne skutki. Dlatego warto zainwestować w alarm wyposażony w czujniki dymu, tlenku węgla, temperatury czy gazu. Dobrze jest to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu mamy instalację gazową, ale nie tylko — wystarczy zwarcie w instalacji elektrycznej, by doszło do wybuchu ognia. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu mieszkania przed pożarem w postaci prostego systemu alarmowego wyposażonego w odpowiednie czujki szybko wykryjemy zagrożenie pożarem i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania, aby uchronić siebie i innych mieszkańców budynku.

Jak wybrać system alarmowy do mieszkania w bloku?

Przed wyborem odpowiedniego systemu alarmowego do mieszkania w bloku, warto przemyśleć kilka kwestii. Istotne jest określenie rodzaju zagrożeń, na które najbardziej jesteśmy narażeni, tak aby dostosować system do naszych potrzeb. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj czujników, które chcemy włączyć do zestawu alarmowego, czyli na przykład czujniki ruchu, dymu, tlenku węgla czy zalania.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób montażu i dodatkowe funkcje, z których chcemy korzystać — np. zdalne wywoływanie lub odwoływanie alarmu. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład system alarmowego.

Alarm do mieszkania w bloku — z czego składa się zestaw alarmowy?

W pełni kompletny system alarmowy do domu i mieszkania składa się z co najmniej kilku elementów. Są to:

 • centrala alarmowa — odpowiedzialna za integrację wszystkich urządzeń i zarządzanie nimi;
 • manipulator (klawiatura lub panel) - pozwala na łatwe sterowanie systemem
 • czujki alarmowe — np. czujki ruchu PIT, czujki magnetyczne, czujnik zalania, czujnik dymu, gazu, tlenku węgla;
 • sygnalizator dźwiękowy i optyczny — nadający sygnał alarmowy w miejscu, w którym jest zainstalowany;
 • moduł GSM — nadający sygnał alarmowy do skonfigurowanych użytkowników (np. właściciela mieszkania, pracowników agencji ochrony).

Alarm bezprzewodowy czy przewodowy — który sprawdzi się w bloku?

Jedną z decyzji, jaką należy podjąć wybierając alarm do mieszkania w bloku jest decyzja o sposobie montażu — bezprzewodowym lub przewodowym.

Kiedy już wiemy, jakie elementy powinny wchodzić w skład naszego systemu alarmowego, warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy alarmem bezprzewodowym a przewodowym:

 • alarm bezprzewodowy — poszczególne elementy zestawu łączą się ze sobą za pomocą sieci radiowej (Wi-Fi);
 • alarm przewodowy — elementy zestawu alarmowego połączone są za pomocą okablowania.

W bloku mieszkalnym często lepszym rozwiązaniem okaże się alarm bezprzewodowy, ponieważ jego instalacja jest łatwiejsza i nie wymaga ingerencji w instalację elektryczną czy tynki. Jedynym urządzeniem, które musi być na stałe podłączone do instalacji elektrycznej, jest centrala alarmowa. Jednak jeśli chodzi o stabilność połączenia, to alarmy przewodowe są niezawodne.

Jak zainstalować alarm w mieszkaniu w bloku?

Instalacja alarmu w mieszkaniu w bloku nie musi być skomplikowana. W przypadku alarmu bezprzewodowego wystarczy umieścić czujki w odpowiednich miejscach, bez konieczności długotrwałych prac remontowych. Natomiast przy alarmie przewodowym, wymagane może być przeprowadzenie mniejszego lub większego remontu mieszkania w celu ukrycia przewodów. Warto zlecić instalację profesjonalistom, aby mieć pewność, że system działa prawidłowo i skutecznie spełni swoje zadanie.

Czy warto zainstalować system alarmowy w mieszkaniu w bloku?

Wybór odpowiedniego systemu alarmowego do mieszkania w bloku może znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa i spokoju jego mieszkańców. Dobrze dobrane czujniki oraz funkcje powiadamiania o zagrożeniu pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Dlatego warto zainwestować w zaawansowany i profesjonalny system alarmowy, który skutecznie ochroni nasz dom przed potencjalnymi zagrożeniami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij