Bodyguard — amerykański melodramat z 1992 roku, brytyjski miniserial z 2018 r. i osobisty ochroniarz nie tylko VIP-ów. Ty też możesz skorzystać z jego pomocy, tylko, kim właściwie jest? Na czym polega ochrona osobista? Wyjaśniamy.
Ochrona osobista odnosi się do działań podejmowanych w celu zabezpieczenia swojej prywatności, zdrowia lub życia i dobrostanu. Jest to praktyka, która ma na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia potencjalnych zagrożeń lub szkód dla nas samych i naszego majątku. Najczęściej jednak mówimy o niej w kontekście bezpieczeństwa fizycznego.
Ochrona osobista obejmuje środki ostrożności podejmowane w celu zabezpieczenia się przed przemocą, kradzieżą, atakami lub innymi formami agresji fizycznej. Może to polegać na noszeniu antynapadowych alarmów osobistych, unikanie niebezpiecznych sytuacji i miejsc, a także korzystanie z zabezpieczenia przez osoby świadczące ochronę osób. To właśnie ta ostatnia forma najczęściej skrywa się pod frazą "ochrona osobista". Ochrona osobista jest więc jedną z form bezpośredniej ochrony osób i mienia.
Motyw, w którym osoby pełniące ważne funkcje lub będące istotnymi dla jakiejś sprawy świadkami dostają osobistą ochronę, pojawia się w wielu filmach. Jednak w rzeczywistości, z usług ochrony osobistej może skorzystać każdy. W życiu, podobnie jak w filmie, czyha na nas wiele różnych zagrożeń.
Napad, pobicie, wymuszenie, kradzież — czy tylko zamożne osoby są na nie narażone? Nie, aczkolwiek to właśnie oni korzystają z tego typu usług oferowanych przez agencje ochrony. Specjalnie przygotowani do tego zadania pracownicy, potocznie zwani ochroniarzami, są w stanie zapewnić bezpieczeństwo osób, które czują się zagrożone.
Osobisty ochroniarz może być zatrudniony przez osoby publiczne, celebrytów, polityków, wysoko postawione osobistości lub osoby prywatne, które czują się zagrożone lub wymagają dodatkowej ochrony. Ochroniarz może działać samodzielnie lub być częścią większego zespołu ochrony, zwłaszcza, jeśli konieczna jest ochrona grupy osób.
W kontekście ochrony osobistej bardzo często mówi się o ochronie VIP-ów. Fakt te zawdzięczamy temu, że to właśnie te osoby najczęściej korzystają z usług ochrony osobistej. Kim jest VIP? VIP to z angielskiego Very Important Person, czyli w dokładnym tłumaczeniu bardzo ważna osoba. Mówiąc nieco precyzyjnie jest to osoba o szczególnym statusie społecznym, ekonomicznym, politycznym. Innymi słowy, status swój może zawdzięczać pełnionej przez siebie funkcji, zawodowi, jaki wykonuje lub majątkowi, jaki posiada. Najczęściej za VIP-ów uznaje się polityków, członków zarządów wielkich korporacji, oraz artystów.
Ochrona osobista polega na zapewnieniu bezpieczeństwa ochranianych osób w wielu różnych sytuacjach, z reguły tych, w których są najbardziej narażone na ataki. Najczęściej więc dotyczy to ważnych spotkań, konferencji, negocjacji, podróży służbowych itp. Ochrona osobista może być też wykonywana w czasie wakacji oraz podczas codziennych tak prozaicznych czynności, jak chociażby zakupy na mieście. Kluczowe jest jednak to, w jaki sposób jest realizowana. Nie zawsze jest to bowiem odpieranie przemocy bezpośredniej.
Użycie siły wobec osoby lub grupy osób, która podejmuje się ataku na VIP-a czy inną ochranianą osobę to ostateczność. Pracownicy wykonujący usługę ochrony osobistej w pierwszej kolejności podejmują rozmowę i starają się być mediatorami podczas konfliktowej sytuacji. Zawsze bowiem starają się zdusić powstały problem w zarodku, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Dopiero gdy perswazja zawiedzie, mogą podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa, jak użycie siły, a nawet broni. No właśnie, ale czy mogą to robić legalnie? Czy każdy może zostać osobistym ochroniarzem?
Do stosowania środków przymusu bezpośredniego, do których zaliczamy m.in. siłę fizyczną, pałki obezwładniające, paralizator, kajdanki, a wreszcie broń palną uprawnieni są tylko kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej. Aby zostać takim pracownikiem, należy przejść odpowiednie szkolenie i zdobyć uprawnienia. Tylko takie osoby są w stanie skutecznie odpierać ataki na osoby lub grupy osób. Tylko oni są w stanie zagwarantować skuteczną ochronę i efektywnie zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia.
Dobre firmy ochroniarskie powołują specjalne jednostki w swojej organizacji, które składają się z wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej i zajmują się ochroną osobistą. Osoby wykonujące te zadania muszą się wykazywać umiejętnością racjonalnego myślenia, dużą wiedzą teoretyczną, doskonałą kondycją fizyczną i być komunikatywne. Z uwagi na to, że często muszą pracować pod presją, powinny wykazywać się niezwykłym sprytem i być rozważne. Z kolei ze względu na to, że często biorą udział w podróżach ochranianych osób i przebywają w otoczeniu różnych grup społecznych z całego świata, powinny także mieć umiejętność posługiwania się kilkoma językami.
Pracownik ochrony osobistej, nazywany najczęściej prywatnym ochroniarzem, musi bronić nietykalności cielesnej ochranianej osoby, jej zdrowia i życia, a także majątku, który taka osoba ma w danej chwili przy sobie. Musi posiadać umiejętność dynamicznej oceny ryzyka i szybkiego reagowania. Niezbędne są jego predyspozycje fizyczne i umiejętność posługiwania się różnymi metodami i środkami ochrony. Co więcej, musi potrafić dopasować je do danej sytuacji i formy ataku na ochranianą osobę. Tylko wtedy możemy mówić o skutecznej ochronie osobistej.