Konwojowanie gotówki to jedna ze specjalistycznych usług przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy potrzebują bezpiecznego transportu pieniędzy z oddziału swojej firmy do banku lub innego miejsca. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że przewóz gotówki na własną rękę to sporo stresu i duże ryzyko. Sprawdź jak ich uniknąć, czytając ten artykuł. Dowiesz się, na czym polega ta usługa, kto ją realizuje i co dzięki niej zyskujesz.
Konwojowanie gotówki polega na przewożeniu wartości pieniężnych przez uzbrojonych pracowników ochrony, specjalistycznym pojazdem, przystosowanym do przewozu wartościowych przesyłek. Jednakże konwojowanie zawsze odbywa się w asyście kasjerski czy też innej osoby, w której dyspozycji pozostaje konwojowana przesyłka. Innymi słowy, konwojowanie polega na bezpiecznym transporcie pieniędzy, zapewniając ochronę fizyczną mieniu i osobie, która ją przewozi. No dobrze, ale skąd dokąd odbywa się ten transport?
Z konwoju gotówki najczęściej korzystają lokale handlowe, usługowe i instytucje finansowe. Przekazują one swoje utargi do głównego oddziału banku za pośrednictwem pracowników agencji ochrony, którzy realizują tę usługę. Czy zatem każdy może zlecić konwój?
Konwojowanie gotówki jako specjalistyczna usługa realizowana przez agencje ochrony osób i mienia może zostać zlecona przez przedsiębiorcę lub inną jednostkę organizacyjną. W CNT-POLPATRON dopuszczamy realizację usługi konwoju dla użytkownika indywidualnego, choć w świetle prawa nie możemy nazwać jej konwojowaniem gotówki, a transportem.
Konwojowanie wartości pieniężnych regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 roku, w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Wartości pieniężne to nie tylko gotówka, ale także papiery wartościowe takie jak akcje i obligacje czy inne dokumenty, zastępujące gotówkę. Jednak czy zawsze przy transporcie wartości pieniężnych trzeba korzystać z usługi konwojowania? Otóż wcale nie trzeba. W świetle prawa nie ma obowiązku korzystania z usługi konwojowania gotówki przez specjalistyczne jednostki ochrony. Transportem gotówki może zająć się sam przedsiębiorca i osobiście przewozić ją do banku, czy innego oddziału, lub też powierzyć osobie trzeciej. W tym przypadku warto jednak stworzyć wewnętrzny regulamin, który określa sposób przewozu wartości pieniężnych.
Transport gotówki realizowany jest przez specjalnie powołaną do tego celu jednostkę w agencji ochrony. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawne i chęć zapewnienia wysokiego poziomu tej usługi, każdy transport gotówki odbywa się z udziałem co najmniej dwóch pracowników ochrony fizycznej, którzy są uzbrojeni w broń palną. Tego typu jednostkę tworzą zawodowcy z wieloletnim doświadczeniem w ochronie osób i mienia. W swojej pracy korzystają nie tylko z wiedzy, siły i umiejętności przeciwdziałania napadom, ale także z profesjonalnych narzędzi, do których, poza środkami przymusu bezpośredniego możemy zaliczyć także specjalistyczny pojazd, którego budowa i wyposażenie służy ochronie przewożonego mienia.
Co więcej, nad każdym transportem gotówki czuwa dyżurny, który zdalnie śledzi przebieg trasy pojazdu i przez cały czas pozostaje w kontakcie z pracownikami ochrony, aby móc odpowiednio zareagować w sytuacji napadu, wysyłając na miejsce dodatkowe wsparcie i wzywając pomoc służb mundurowych. Śledzenie trasy odbywa się za pomocą monitoringu GPS, który jest jednym z podstawowych zabezpieczeń takiego specjalistycznego wozu.
Oddziały banków, placówki pocztowe, sklepy i inne jednostki, które obracają dużą ilością gotówki, nie chcą przewozić gotówki do banku lub liczarni, ani delegować do tego osób. Stąd też najczęściej przygotowują pakiety pieniędzy i pakują je w bezpieczne koperty, a następnie opisują i przekazują upoważnionym konwojentom, którzy przewożą je w wyznaczone miejsce. Sam transport odbywa się bez udziału osoby przekazującej gotówkę czy też przez nią delegowanej. Na tym właśnie polega usługa inkaso — prostsza forma konwojowania, która często mylona jest z typowym konwojowaniem gotówki. Choć cel jednej i drugiej usługi jest ze sobą zbieżny.
Przewóz pieniędzy to zadanie o wysokim stopniu ryzyka napadu i kradzieży. Łatwo sobie wyobrazić konsekwencję takiego zdarzenia, dlatego nikogo nie trzeba przekonywać, dlaczego przewóz znacznej ilości gotówki warto powierzyć uzbrojonym konwojentom. Jednak ta usługa to znacznie więcej korzyści dla zleceniodawcy niż tylko bezpieczeństwo.
Zalety przewozu gotówki przez wykwalifikowanych pracowników ochrony:
Duże ilości pieniędzy przechowywane w siedzibie firmy czy jej oddziale to równie duże ryzyko ich utraty. Nie warto przechowywać ich przez długi czas, gdyż w przypadku napadu i rabunku, strata jest wysoka. Z tego właśnie powodu banki czy sklepy korzystają bardzo często z usługi inkaso, zaś pozostałe przedsiębiorstwa decydują się na konwojowanie. Tak czy inaczej, korzystając z tego typu usługi, możesz czuć się bezpiecznie. Jeżeli chciałbyś zlecić konwojowanie wartości pieniężnych w swojej firmie, skontaktuj się z nami.