System inteligentnego domu — jaki system wybrać?

Czym jest system inteligentnego domu? Z czym kojarzy Ci się inteligentny dom? W czasach rozwoju sztucznej inteligencji może kojarzyć Ci się z domem, z którym możesz rozmawiać, wydawać mu polecenia i oczekiwać interakcji i w sumie, jeśli tak jest, to masz rację. Tylko jak to działa? Czy potrzebne są konkretne urządzenia? Jakiś program do sterowania? Jakie korzyści oferuje Ci dom inteligentny? W tym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom brzmi jak budynek, który potrafi samodzielnie myśleć i choć nie jest to do końca prawdą, to dom wyposażony w określone urządzenia i systemy poniekąd takim się staje. Co prawda jego "myślenie" ogranicza się do automatyki według skonfigurowanych wcześniej scenariuszy i wykonywaniu poleceń, które możesz wydawać mu w zdalny sposób z dowolnego miejsca na świecie, ale nie zmienia to faktu, że reaguje na nie i wykonuje zgodnie z Twoim życzeniem.

Załóżmy, że chcesz, aby po wejściu do salonu automatycznie włączały się światła, a o określonej porze dnia uruchamiała się klimatyzacja lub ogrzewanie, z kolei po wyjściu z sypialni ekspres w kuchni parzył Ci kawę. Brzmi futurystycznie? Nic z tych rzeczy, z takich funkcji korzysta już wielu użytkowników systemów inteligentnego domu. Chętnie korzystają oni też ze zdalnego włączania i wyłączania świateł w określonych pomieszczeniach, a nawet ze sterowania systemami alarmowymi. Czym zatem w zasadzie jest inteligentny dom?

Inteligentny dom albo też smart home (z ang.) to dom wyposażony w elektroniczny system zarządzania poszczególnymi urządzeniami, podłączonymi do jednostki centralnej lub też dom wyposażony w urządzenia typu smart, którymi możesz sterować w sposób zdalny, za pomocą urządzeń mobilnych. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort użytkowania domu i jego bezpieczeństwo.

Jakie sprzęty można podłączyć do inteligentnego domu?

Na system inteligentnego domu składają się komponenty funkcjonalne i urządzenia sterujące. Chociaż ostatecznie te drugie jedynie ułatwiają obsługę zintegrowanych systemów smart home, zwiększając możliwość kontroli wszystkich urządzeń, które sterowane są w sposób zdalny.

Tymi urządzeniami są właśnie funkcjonalne komponenty, czyli m.in.:

  • czujniki, w tym czujniki ruchu, temperatury, zmierzchu itd.;
  • gniazdka elektryczne i przełączniki;
  • oświetlenie, w tym lampy i żarówki, które można zdalnie włączać i wyłączać, sterować ich barwą i natężeniem;
  • ogrzewanie (grzejniki) i klimatyzacja (klimatyzator);
  • kamery monitoringu wizyjnego;
  • systemy alarmowe, w tym przeciwpożarowy i antywłamaniowy i czujniki takie jak czujniki dymu, gazu, zalania, czujniki otwartych okien i drzwi;
  • sterowniki rolet okiennych;
  • sterowniki bramy wjazdowej i bram garażowych;
  • roboty sprzątające;
  • sprzęt AGD;
  • sprzęt audio i wideo.

Jak można sterować inteligentnym domem?

Myśląc o instalacji systemu inteligentnego domu, myślisz zapewne o zwiększeniu swojej wygody w codziennym użytkowaniu domu. Ta wygoda kojarzy Ci się z kolei z tym, że nie musisz wstawać z łóżka, aby wyłączyć lampę, albo z tym że możesz zasunąć zasłony okienne, bez wstawania z kanapy. To wszystko jest możliwe.

Sterowanie za pomocą aplikacji

Wspomnieliśmy już, że systemem smart home można sterować za pomocą urządzeń mobilnych, a konkretnie aplikacji mobilnej. Jednakże, aby było to możliwe, urządzenia na wyposażeniu domu, którymi chcesz sterować zdalnie, muszą być przystosowane do obsługi poprzez taką aplikację lub podłączone do gniazdek elektrycznych poprzez smart plug, który pozwala domownikom na sterowanie sprzętem konwencjonalnym.

Sterowanie głosowe

Niektóre systemy smart home umożliwiają obsługę poprzez przyjmowanie i wykonywanie poleceń głosowych. W tym celu wymagają integracji z urządzeniami smart wyposażonymi w mikrofon. Zanim jednak o tym powiemy, musimy szerzej opowiedzieć o metodach instalacji i samych systemach typu smart home, a o tym za chwilę.

Sterowanie za pomocą komponentów na wyposażeniu domu

Innym sposobem na sterowanie automatyką domową są komponenty sterujące będące na wyposażeniu domu. Chociaż ich stosowanie nie jest konieczne, to zdecydowanie ułatwiają obsługę komponentów funkcjonalnych i stanowią alternatywę dla aplikacji na smartfona. Należą do nich:

  • smart przyciski, które pozwalają sterować jednym wybranym systemem (np. oświetleniem);
  • sterowniki konwencjonalnych systemów, np. bramy wjazdowej;
  • panele sterujące z wyświetlaczem dotykowym lub LCD, instalowane w wybranych pomieszczeniach na ścianie;
  • piloty IR, za których pomocą można sterować choćby telewizorem czy sprzętem audio wyposażonym w technologię podczerwieni.

Jak działa inteligentny dom? Metody instalacji smart home

Każdy inteligentny system wymaga instalacji i konfiguracji. Podobnie jak systemy alarmowe, taki i smart home. W jaki sposób go zainstalować i zaprogramować? Po pierwsze, musisz zdecydować się na jedną z opcji montażu. Możesz go przeprowadzić na dwa różne sposoby: przewodowo lub bezprzewodowo. Po drugie, choć brzmi to, jak "masło maślane", do obsługi systemu inteligentnego domu, potrzebujesz systemu zarządzania.

Montaż przewodowy

Możesz zainstalować smart home, podłączając poszczególne urządzenia do centralki tzw. HUB-a za pomocą kabli Ethernet (RJ-45). Niestety to rozwiązanie wymaga prowadzenia kabli po całym mieszkaniu, stąd też wybierane jest przez użytkowników, którzy dopiero stawiają dom lub tych, którzy przeprowadzają jego generalny remont. Chociaż to rozwiązanie zapewnia zawsze stabilne połączenie i bardziej kompleksową obsługę, to jest też bardziej wymagające i ostatecznie droższe niż montaż bezprzewodowy.

Montaż bezprzewodowy

System bezprzewodowy możesz zainstalować na dowolnym etapie budowy domu czy mieszkania, nawet w już wykończonym wnętrzu. Co więcej, montaż bez przewodów daje Ci też ciągłą możliwość rozbudowywania, bez konieczności prowadzenia remontów. Urządzenia te możesz obsługiwać bezpośrednio z poziomu urządzenia mobilnego lub pośrednio, łącząc je wcześniej z centralą. Takie połączenie daje dużo większą funkcjonalność, gdyż dzięki centralkom można tworzyć różne scenariusze, czy też ustalać harmonogramy trybu aktywnego i czuwania dla poszczególnych systemów i urządzeń.

W przypadku instalacji bezprzewodowej, urządzenia systemów inteligentnych, komunikują się ze sobą za pomocą jednej z wybranej technologii. Do najpopularniejszych należą:

  • Wi-Fi;
  • Zigbee — podobnie jak Wi-Fi to sieć umożliwiająca podłączenie urządzeń lokalnych, ale w przeciwieństwie do niego, zużywają mniej energii i pozwalają odciążyć sieć Wi-Fi w domu;
  • Z-Wave - lekki protokół łączności przeznaczony głównie do systemów inteligentnego domu, których cechuje niskie zużycie energii;
  • inne, takie jak: Bluetooth, BLE, Nice, IR

System zarządzania domem inteligentnym — ekosystem

Chcesz stworzyć inteligentny dom? Wiesz już, jakie urządzenia możesz do niego podłączyć i w jaki sposób możesz to zrobić, ale być może jeszcze nie zdążyłeś się zorientować, że do zarządzania nimi, potrzebujesz ekosystemu. To dzięki niemu, możesz sterować urządzeniami smart z poziomu aplikacji na smartfon, tablet, albo poprzez komponenty sterujące. Innymi słowy, taki ekosystem to system zarządzania wszystkimi instalacjami i urządzeniami inteligentnego domu.

System inteligentnego domu — zastosowanie

Wiesz już całkiem sporo o systemach inteligentnego domu, ale możesz się zastanawiać, po co w ogóle o tym piszemy, skoro zajmujemy się ochroną osób i mienia. Cóż, system smart home to nie tylko zwiększenie komfortu użytkowania domu, ale także zwiększenie bezpieczeństwa. Automatyczne włączniki świateł, które uruchomią je, gdy ktoś znajdzie się na podjeździe, mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego włamywacza. Ponadto, dzięki integracji z systemami alarmowymi, możesz łatwiej nimi zarządzać. O zastosowaniu systemów inteligentnego domu warto jednak powiedzieć w kontekście jego zalet.

Smart home — zalety

Instalacja urządzeń typu smart ma wiele zalet. Do głównych należą:

  1. Wygoda — Ponieważ sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, możesz bez wstawania z kanapy i łóżka włączać i wyłączać oświetlenie, regulować temperaturę grzejników, sterować oświetleniem, robotami sprzątającymi i innymi urządzeniami AGD, a także sprzętem RTV.
  2. Oszczędność — Dzięki automatyce, która, chociażby ustala optymalne parametry ogrzewania, możesz zaoszczędzić na jego kosztach. Istnieją badania wykonane przez firmę Sense, które wskazują, że systemy inteligentnego domu pomagają obniżyć koszty jego utrzymania średnio o 8% w rocznym ujęciu.
  3. Bezpieczeństwo — Chcesz podejrzeć, co dzieje się w domu? Za pomocą dedykowanej aplikacji do zarządzania inteligentnym domem możesz podglądać obraz z kamer na swoim smartfonie. Możesz też otrzymywać powiadomienia, gdy któryś z czujników wykryje zagrożenie i zdalnie aktywować lub dezaktywować alarm.

Ogrzewanie, alarm, monitoring w automatyce domowej

Do systemu inteligentnego domu, o czym już mówiliśmy, możesz podłączyć urządzenia smart i wszystkie urządzenia konwencjonalne podłączone za pomocą sterowników automatycznych lub smart plugów, takie jak oświetlenie, głośniki, telewizor, termostaty, zasłony, rolety, monitoring, brama wjazdowa, bramy garażowe, okna, drzwi, żelazko, czajnik i wiele innych. Użytkowanie tych urządzeń w domu za pomocą smart home pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także zyskać wygodę i bezpieczeństwo.

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na urlop. Chcesz sprawdzić, co dzieje się w domu, więc włączasz aplikację i wybierasz kamerę, z której chcesz otrzymać obraz i oglądasz, albo pójdźmy o krok dalej. Jeżeli zestaw monitoringu w Twoim domu zawiera kamerę IP, ta zrobi zdjęcie, automatycznie po wykryciu aktywności przez czujnik ruchu i prześle je na aplikację w Twoim smartfonie. Choć oczywiście system musi na to pozwolić, a to uzależnione jest od jego funkcjonalności i urządzeń. Przypomnijmy zatem, z czego może się składać.

Z czego składa system inteligentnego domu?

W skład systemu smart home wchodzą:

  • centralka — hub integrujący instalacje automatyki domowej, urządzenia typu smart i urządzenia konwencjonalne połączone z systemem smart za pomocą sterowników;
  • komponenty funkcjonalne — czujniki, termostaty, inteligentne oświetlenie, klimatyzatory, systemy alarmowe;
  • komponenty sterujące — panele sterowania, przyciski, piloty IR;
  • system do zarządzania — dedykowana aplikacja lub oprogramowanie.

Jaki system wybrać? Czym się kierować przy wyborze komponentów do smart home?

W przypadku systemów do zarządzania smart home warto przemyśleć, do czego chcesz go wykorzystywać. Innymi słowy, zastanów się, na jakich funkcjonalnościach zależy Ci najbardziej. Pamiętaj, że nie każdy system jest kompatybilny z ogólnodostępnymi urządzeniami, a wiele z nich sprawdza się najlepiej w połączeniu ze sprzętem tej samej marki. Decydując się na konkretne komponenty, warto skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże Ci zaprojektować inteligentny dom. Korzystając z takiej pomocy będziesz mógł uniknąć wielu typowych błędów.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Czy inteligentny dom to duży koszt? Cóż, cena takiego domu, a raczej systemu, zależy od wielu czynników. Dla przykładu instalacja zaawansowanego systemu z okablowaniem, wszystkimi komponentami, usługą montażu, konfiguracji i uruchomienia, dla domu o metrażu ok. 150 m2 może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale musimy także wspomnieć o tym, że rozwiązania typu smart można uzyskać także dla pojedynczych urządzeń.

Koszt robota sprzątającego, którego sterowanie odbywa się z poziomu aplikacji to już kilkaset złotych. Z kolei inteligentna żarówka, która zmienia natężenie i barwę światła za pomocą indywidualnych ustawień w aplikacji to koszt około 100 zł. Choć oczywiście takich rozwiązań nie można nazwać systemem, to zdecydowanie poprawiają komfort użytkowania domu.

Wielu producentów oferuje także zestawy startowe, w których znajduje się centralka, kilka czujników i inteligentne gniazdka. Ceny takich zestawów marki Fibaro zaczynają się zwykle od 2000 zł.

Inteligentny dom – jaki system smart home wybrać?

Wybierając system, skup się na funkcjach, na których naprawdę Ci zależy. Chcesz, aby ogrzewanie wyłączało się po Twoim wyjściu z domu? A może, aby oświetlenie w hallu włączało się automatycznie po Twoim powrocie z pracy? Zastosowanie systemów opartych o rozwiązania smart dla domu jest bardzo szerokie, dlatego, zanim wybierzesz ten właściwy, zapisz na liście, czego od niego oczekujesz.

Dom typu smart a systemy alarmowe

Wiesz już o tym, że integracja systemu alarmowego z ekosystemem domu typu smart daje Ci wiele korzyści, a przede wszystkim ułatwia sterowanie, ale może nie wiesz, że oferowanymi przez nas systemami, także możesz zarządzać zdalnie za pomocą aplikacji, bez konieczności instalacji systemu inteligentnego domu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać urządzenia alarmowe do Twojego domu.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij