Audyt bezpieczeństwa — na czym polega i kto go przeprowadza?

Audyt bezpieczeństwa to istotne działanie z punktu widzenia osób, które dbają w firmie o szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dotyczy to ochrony wrażliwych danych, pracowników, firmowych pomieszczeń i terenów zewnętrznych przed potencjalnymi zagrożeniami. Wszędzie, gdzie używa się konkretnych zabezpieczeń i określonych procedur zarządzania bezpieczeństwem, powinno przeprowadzić taki audyt. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest, jak przebiega, kto i w jakim celu go wykonuje? Koniecznie przeczytaj artykuł.

Na czym polega audyt bezpieczeństwa?

Aby zapewnić w obiekcie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, należy znać dokładnie wszystkie jego kluczowe cechy i parametry, wiedzieć, które miejsca są najbardziej narażone na szkody i straty. Osoba odpowiedzialna za ten obszar w przedsiębiorstwie musi dokładnie wiedzieć, jakie urządzenia i systemy ochronne są w budynku zainstalowane i jak podnieść ich efektywność. Niestety, często bez przeprowadzenia kompleksowego badania, nie może jednak prawidłowo ich określić. Dlatego często nie wie, czy obecnie stosowane zabezpieczenia są wystarczające, a także, czy właściwie działają i czy nie są potrzebne dodatkowe środki ochrony. To między innymi z tego powodu, tak ważne jest sporządzenie audytu bezpieczeństwa.

Jak przebiega audyt bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa musi być zawsze przeprowadzony przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wedle ściśle określonych reguł. Podczas audytu dokonują oni oceny poziomu istniejących zabezpieczeń w odniesieniu do rodzaju, specyfiki budynku i jego sposobu użytkowania. Analizują nie tylko urządzenia, sprzęt i systemy alarmowe, ale także systemy teleinformatyczne i systemy ochrony danych. Swoje wnioski przedstawiają w raporcie, w którym wskazują mocne i słabe strony. Dzięki temu zarządcy obiektu mogą dokonać wnikliwej analizy i podjąć określone kroki w celu poprawy bezpieczeństwa w budynku.

Jakie zagrożenia mogą występować w budynku

W czasie kontroli poziomu bezpieczeństwa obiektu konieczna jest weryfikacja wielu aspektów, o których często się zapomina, błędnie uważając, że działają. Tymczasem pozornie dobry stan techniczny budynku, skuteczność systemów ochronnych i procedury bezpieczeństwa, jakich używa dane przedsiębiorstwo, mogą nie funkcjonować tak, jak powinny. Dlatego warto skorzystać z usługi zewnętrznego audytu i powierzyć jego sporządzenie kompetencji wykwalifikowanych osób, które dokładnie sprawdzą wszystkie strategiczne punkty.

Zakres audytu może się różnić w zależności od specyfiki obiektu, ale kontrolerzy zawsze powinni uwzględnić w nim wszystkie obszary, które mogą być narażone na ewentualne niebezpieczeństwa. Doświadczony ekspert audytowy dokładnie wie, gdzie ich szukać.

Potencjalne zagrożenia, na które zwraca uwagę audytor

W czasie audytu można wykryć różne rodzaje zagrożeń, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeśli chodzi o wewnętrzne rodzaje zagrożeń, wspomnieliśmy już o nich w poprzednim akapicie i dotyczą one wszystkich systemów bezpieczeństwa wewnątrz budynku, w tym czujników ruchu, monitoringu pożarowego i innych systemów alarmowych.

Jeśli chodzi o zagrożenia zewnętrzne, to kontrolerzy biorą z kolei pod uwagę m.in. lokalizację obiektu, zabezpieczenia zewnętrzne, w tym monitoring wizyjny, czy też fizyczny nadzór nad obiektem przez pracowników ochrony.

W audycie bezpieczeństwa kluczowa jest także dokładna analiza wszystkich procedur związanych z prowadzoną w obiekcie działalnością, w tym rejestr wejść do budynku, wyjść, czas pozostawania wewnątrz i odwiedzanych miejsc. Zwraca się także uwagę na kontrolę przedmiotów wnoszonych do wewnątrz i tych, które można z niego wynieść.

Przez kontrolerów sprawdzany jest także sposób przechowywania narzędzi, umożliwiających dostęp do pomieszczeń. Audytorzy sprawdzają, czy w budynku wykorzystywane są systemy kontroli dostępu lub, czy należy je zamontować. Ma to szersze znaczenie, w kontekście ochrony nie tylko osób i mienia fizycznego, ale także różnych wrażliwych danych, przechowywanych w dokumentach na komputerach i serwerach. Dlatego w trakcie audytu sprawdzane są także systemy IT.

Kto przeprowadza audyt bezpieczeństwa budynku?

Audyt bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, czy to małym czy dużym, powinien być wykonywany przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. W CNT System audyty przeprowadzane są przez specjalnie przeszkolonych fachowców, którzy mają bogate doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno tego, które odnosi się do fizycznych elementów ochrony osób i mienia w budynku, jak i zarządzania bezpieczeństwem informacji. Jeśli zależy Ci na tym temacie i potrzebujesz profesjonalnego audytu tego obszaru w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do zapoznania się z resztą naszej oferty.

Zalety audytu bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie to poważna sprawa, której nie można ignorować. Profesjonalny audyt, przeprowadzany przez wykwalifikowane i doświadczone osoby, obejmuje wiele aspektów, które mogą Ci nie przychodzić na myśl, gdy myślisz o skutecznej ochronie firmy. Z raportu, jaki dostaniesz w wyniku audytu, dowiesz się, w jakich obszarach Twoje aktualne zabezpieczenia działają bez zarzutu, a które z nich wymagają poprawy, ale to nie jedyne zalety, bowiem dzięki analizie możesz:

  • zmniejszyć ryzyko zagrożeń,
  • podnieść poziom ochrony,
  • obniżyć podatność na ataki,
  • dostosować elementy systemów bezpieczeństwa i procedur do obowiązujących norm i prawa,
  • obniżyć koszty przedsiębiorstwa.

Kto powinien zdecydować się na przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa?

Dla prowadzących biznesy i zarządzających oddziałami korporacji z różnych branż oczywistym jest fakt, że podniesienie poziomu bezpieczeństwa wpływa pozytywnie na efektywność i jakość ich działania. Dlatego decydują się oni na okresowe przeglądy o stanie bezpieczeństwa i zlecają przeprowadzanie rzetelnych audytów. Dzięki temu mogą zidentyfikować ewentualne uchybienia, które wskażą im obszary, wymagające natychmiastowego podjęcia działań w kierunku poprawy infrastruktury budynków, obiektów, procedur i systemów informatycznych. Jeśli Tobie również zależy na tych aspektach, skontaktuj się z nami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij