Jak działa kamera termowizyjna? Nocny monitoring

Kamery termowizyjne to urządzenia, które wykorzystują technologię termiczną do wykrywania obiektów i powierzchni na podstawie różnic temperatury. Są one stosowane w różnych dziedzinach, w tym w przemyśle, wojskowości, ratownictwie czy ochronie osób i mienia. W tym artykule dowiesz się, jak działa kamera termowizyjna, jakie są jej zastosowania oraz jakie korzyści może przynieść.

Czym jest kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna to urządzenie, które pozwala na wykrywanie i rejestrowanie obrazów na podstawie różnic temperatury. W odróżnieniu od zwykłych kamer, kamery termowizyjne są w stanie wykrywać obiekty nawet w całkowitej ciemności, dzięki temu, że nie wymagają one światła widzialnego. Aby lepiej przybliżyć tę zasadę, wyjaśnijmy, czym jest termowizja.

Termowizja — co to? Jak działa termowizja?

Termowizja, nazywana też termografią to proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. Jak sama nazwa wskazuje, kamery termiczne odczytują temperaturę obiektów w polu widzenia, na podstawie ich promieniowania cieplnego (podczerwonego), emitowanego w zakresie temperatur spotykanych w codziennych warunkach. Na tej podstawie rejestrują obraz w formie kształtów odpowiadających wartości temperatury.

Czym jest promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego fale mają długość większą niż fale światła widzialnego, ale mniejszą niż fale radiowe. Promieniowanie podczerwone znajduje się w zakresie fal o długości od 780 nm do 1 mm.

Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez wszystkie ciała, których temperatura jest większa niż zero kelwinów (-273,15°C), w tym przez człowieka, zwierzęta, rośliny i przedmioty. Im wyższa temperatura, tym więcej promieniowania podczerwonego emituje obiekt.

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamery termowizyjne działają na zasadzie detekcji promieniowania podczerwonego. Źródłem promieniowania podczerwonego jest każdy obiekt znajdujący się w polu widzenia kamery, który ma temperaturę powyżej zera absolutnego (-273,15 °C). Promieniowanie to jest niezauważalne dla ludzkiego oka, jednak kamery termowizyjne są w stanie je wykryć, dokonać pomiaru i przetworzyć na obraz.

Na obrazie z kamer termowizyjnych nie widać zatem rzeczywistych postaci i obiektów, które znajdują się w polu widzenia, ale rozkład temperatur przedstawiony kolorami. Wysokie temperatury przyjmują żółte i czerwone barwy, podczas gdy niskie odcienie zielonego i niebieskiego (nie jest to jednoznaczne, obraz termiczny może być znacznie bardziej zróżnicowany).

Jak zbudowana jest kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjne jest wyposażona w matrycę, która rejestruje promieniowanie podczerwone. Matryca ta jest zbudowana z tysięcy małych detektorów, zwanych pikselami. Każdy piksel rejestruje ilość promieniowania podczerwonego docierającego do niego i przekształca tę wartość na sygnał elektryczny.

Kolejnym elementem kamery termowizyjnej jest soczewka, która zbiera promieniowanie podczerwone i skupia je na matrycy.

Następnym elementem jest układ przetwarzający sygnał elektryczny z detektorów. Ten układ przekształca sygnał elektryczny na obraz termowizyjny, który jest widoczny na wyświetlaczu.

Zastosowania kamer termowizyjnych

Początkowo termowizja była wykorzystywana w wojsku. W latach 60` XX wieku znalazła praktyczne zastosowania cywilne, a współczesne kamery termowizyjne są dostępne w wielu dziedzinach życia.

Przemysł

Dzięki temu, że kamera termowizyjna generuje obraz w oparciu o różnicę temperatur, urządzenia te są często wykorzystywane w przemyśle, głównie w celu wykrywania wycieków cieczy lub gazów. Są one również stosowane do monitorowania temperatury w procesach przemysłowych oraz do kontroli jakości produktów.

Budownictwo

Niektórzy twierdzą, że kamery termowizyjne widzą przez ściany. To twierdzenie nie jest zgodne z prawdą, ale faktem jest, że umożliwiają one odczyt temperatur z instalacji umieszczonych wewnątrz ścian. Dzięki temu można wykrywać ewentualne wycieki i nieszczelności w instalacjach hydraulicznych i cieplnych budynków.

Medycyna weterynaryjna

Kamery termowizyjne są również stosowane w medycynie weterynaryjnej, przede wszystkim do wykrywania stanów zapalnych oraz urazów u zwierząt.

Wojsko i służby ratownicze

Kamery termowizyjne są niezwykle przydatne dla wojska i służb ratowniczych. Umożliwiają one szybkie wykrycie osób lub zwierząt w ciemności, a także wykrycie źródeł ognia lub innych niebezpieczeństw. Choć należy przy tym wspomnieć, że termowizja to nie noktowizja. W rzeczywistości więc kamera nie "widzi" w ciemności, ale rejestruje promieniowanie cieplne.

Ochrona osób i mienia

Z kamer termowizyjnych korzysta się także w systemach bezpieczeństwa. Pozwalają zauważyć wszelkie nieprawidłowości w polu detekcji i wykryć ewentualne zagrożenia nawet w ciemności, mgle, czy innych trudnych warunkach pogodowych, z czym nie radzą sobie zwykłe kamery do monitoringu wizyjnego.

Korzyści wynikające z wykorzystania kamer termowizyjnych

Jak już wspomnieliśmy, kamery termowizyjne rejestrują promieniowanie cieplne różnych obiektów, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie, a to z kolei przekłada się na wiele korzyści. Jednak dwie z nich zasługują na szczególną uwagę:

  • Bezpieczeństwo - Kamery termowizyjne pozwalają na szybkie wykrycie potencjalnych zagrożeń i reagowanie na nie przed eskalacją sytuacji. Dzięki temu można zapewnić bezpieczeństwo ludzi i mienia.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy - Kamery termowizyjne pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości, co pozwala na uniknięcie kosztownych awarii lub zatrzymań procesów produkcyjnych. W ten sposób można oszczędzić czas i pieniądze.

Zasada działania monitoringu z termowizją

Na koniec chcemy dodać kilka istotnych informacji o wykorzystaniu termowizji w ochronie osób i mienia. Należy podkreślić, że badanie termowizyjne, jakie w czasie rzeczywistym przeprowadza kamera, pozwala dostrzec różne zagrożenia nawet przy słabej widoczności, spowodowanej warunkami pogodowymi.

Dzięki odpowiednim odczytom temperatury, ustawieniom parametrów ostrości i kontrastu, nałożeniu filtrów i właściwej kalibracji, możliwe jest dokładne rozpoznanie kształtu obiektu i jego ruchu. W ten sposób bardzo łatwo wykryć potencjalne włamanie i śledzić ścieżkę pokonywaną przez intruza.

Czy warto zainstalować kamerę termowizyjną?

Kamery termowizyjne są niezwykle przydatne w różnych dziedzinach życia, pozwalają na szybkie wykrycie problemów oraz poprawę bezpieczeństwa. Dzięki wykorzystaniu kamer termowizyjnych można uniknąć kosztownych awarii, oszczędzić czas i pieniądze oraz zapewnić bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Jeśli korzystasz z monitoringu lub planujesz jego montaż, warto rozważyć montaż przynajmniej jednej kamery wykorzystującej technologię termowizji do monitorowania terenów zewnętrznych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać właściwe urządzenia.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij