Patrol interwencyjny — czym jest i jak działa?

Uruchomienie się alarm może zwiastować obecność intruza lub grupy intruzów, którzy chcą dopuścić się kradzieży lub dewastacji mienia, a przy tym być może napaści na osoby postronne. Jak się przed nimi bronić? Najlepszą metodą przeciwdziałania jest wsparcie pracowników ochrony fizycznej, którzy mogą pojawić się na miejscu zdarzenia w kilka chwil po otrzymaniu powiadomienia o alarmie. Tak właśnie działa patrol interwencyjny. Dowiedz się, czym jest i poznaj uregulowania prawne, które dotyczą jego działania.

Patrol interwencyjny - czym jest?

Patrol interwencyjny to specjalna jednostka, wysoko wykwalifikowanych pracowników agencji ochrony osób i mienia. Tworzy ją co najmniej dwóch pracowników ochrony, przeszkolonych do przeciwdziałania aktom napaści na ochraniane osoby, kradzieży, wandalizmu. W tym zakresie pracownicy Ci są upoważnieni do stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym siły fizycznej i sprzętu niezbędnego do realizacji zadań zawodowych, w skład których wchodzą między innymi pałka obezwładniająca i kajdanki.

Patrol interwencyjny a broń palna

Wyszkoleni pracownicy patrolu, którzy uzyskali pozwolenie na posługiwanie się bronią palną, w ramach realizowania powierzonych im zadań zawodowych, mogą używać broni o konkretnych parametrach:

  • pistoletów i rewolwerów o kalibrze 6 – 12 mm,
  • pistoletów maszynowych o kalibrze 6 – 12 mm,
  • karabinków o kalibrze 5,45 – 7,62 mm,
  • strzelb gładkolufowych powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12.

Uprawnienia te wynikają wprost z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 roku, w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Czym zajmuję się patrol interwencyjny?

Patrol interwencyjny to jednostka powoływana przez agencję ochrony osób i mienia, taką jak CNT-POLPATRON. Jej zadania i obowiązki ściśle wynikają z regulaminów przygotowywanych przez agencje, które muszą być dostosowane do obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy regulującej działanie takich jednostek.

Do głównych zadań patrolu interwencyjnego należą:

  • zatrzymanie i obezwładnienie intruzów lub sprawców zdarzenia zagrażającemu życiu, zdrowiu osób lub mieniu na powierzonym do ochrony terenie;
  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia;
  • ochrony śladów na miejscu zdarzenia dla późniejszych działań policji i innych służb;
  • ochrona zdrowia, życia i mienia klienta.

Kiedy patrol interwencyjny podejmuje działania?

Patrol interwencyjny to jednostka, która odpowiada na sygnały alarmowe, pochodzące z zabezpieczeń zainstalowanych u klienta. Innymi słowy, gdy w obiekcie klienta uruchomi się alarm, np. alarm włamaniowy, a centrala nada powiadomienie o zdarzeniu do centrum monitorowania w agencji ochrony, jego pracownicy wyślą na miejsce pracowników patrolu, znajdującego się w pobliżu.

Patrol interwencyjny a grupa interwencyjna

W powszechnym użyciu przyjęło się określenie patrolu interwencyjnego. Mówimy między innymi o pracownikach patrolu interwencyjnego, usłudze patrolu interwencyjnego, działaniach, uprawnieniach itd. Jednak należy mieć na uwadze, że agencje ochrony się są zobligowane do posługiwania się konkretną nazwą, a często definicja patrolu jest przekształcana. Samo pojęcie patrolu stosowane jest często wymiennie z pojęcie załogi interwencyjnej. Oba odnoszą się jednak do grupy interwencyjnej, którą definiuje Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia.

Patrol interwencyjny — ustawa

Polskie prawo określa definicję grupy interwencyjnej, jej uprawnienia i obowiązki. Zasady funkcjonowania patrolu są zdefiniowane w Ustawie o ochronie osób i mienia z dnia 22 sierpnia 1997 r oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2013, które zmieniło treść Rozporządzenia z października 2011.

W Ustawie znajdziemy informację o zadaniach i uprawnieniach grupy interwencyjnej, które dotyczą weryfikacji zagrożenia na miejscu zdarzenia, wezwania pomocy i przeprowadzenia akcji, prowadzącej do powstrzymania osoby lub osób zagrażających życiu i zdrowiu objętych ochroną osób, lub mieniu. Co więcej, pracownicy patrolu interwencyjnego zobowiązani są do współpracy ze służbami mundurowymi i porządkowymi.

Patrol interwencyjny jest jedną z bezpośrednich form ochrony fizycznej osób i mienia, ale nie jedyną. Należą do nich także stałe posterunki składające się z pracowników ochrony fizycznej i konwojowanie wartości pieniężnych. Jeżeli potrzebujesz ochrony dla swojej firmy lub domu, skontaktuj się z nami.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij