Włamanie do domu — jak się zachować?

Włamanie do domu lub mieszkania to dość częste przestępstwo, które spowodowane jest zwykle chęcią kradzieży cennego mienia, znajdującego się wewnątrz. Wprawny złodziej nie daje się złapać, za to możesz skraść wiele cennych rzeczy. Swój łup sprzeda i zarobi na nim, a Ty poniesiesz bezpowrotne straty. Oczywiście to czarny scenariusz, który nie musi być zgodny z prawdą. Jeśli dobrze zabezpieczysz swój dom lub mieszkanie, unikniesz przykrych skutków włamania. Jak to zrobić? Jak zabezpieczyć nieruchomość? Jak się zachować, gdy jednak dojdzie do zdarzenia? Co zrobić po włamaniu? Podpowiadamy.

Czym jest włamanie do domu w świetle prawa

Samo włamanie to czyn karalny, którego definicję możemy znaleźć w art. 279 Kodeksu Karnego, gdzie włamanie oznacza zachowanie z nieposzanowaniem woli dysponenta rzeczy zabezpieczenia, przełamanie określonych zabezpieczeń i wejście do środka (na przykład przez zamknięte okno czy drzwi, ale włamanie może oznaczać też przełamanie zabezpieczeń i otwarcie sejfu). Z reguły jednak sama czynność włamania bez wyrządzenia szkód, zdewastowania mienia lub kradzieży nie występuje, dlatego o wiele częściej mówimy o kradzieży z włamaniem, które z kolei precyzyjnie opisuje art. 278 KK. Możemy tam przeczytać, że kradzież jest zaborem cudzej rzeczy i jej przywłaszczenia.

Ani dewastacja, ani kradzież, nie są jednak jedynymi możliwymi skutkami włamania. Jeśli w danej chwili na terenie mieszkania lub domu przebywają jego mieszkańcy, intruz może dopuścić się także napadu, a przy tym naruszyć nietykalność cielesną, wyrządzić uszczerbek na zdrowiu, lub odebrać życie ofierze. Trudno wyobrazić sobie konsekwencje działań sprawcy, ale jedno jest pewne — można się przed nimi ustrzec, a jeśli to się nie uda, znacznie je ograniczyć. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Aby zapobiec włamaniu, warto zainstalować system antywłamaniowy, potocznie zwany alarmem domowym lub alarmem włamaniowym. To nic innego jak zestaw urządzeń, w tym czujek ruchu, czujek otwartych drzwi i okien lub czujników zbicia szyby, które aktywują alarm w przypadku zdarzenia i w ten sposób odstraszą większość włamywaczy. Ponadto, taki alarm można zamówić z usługą monitorowania systemów alarmowych i interwencją patrolu. Wówczas, gdy agencja ochrony odbierze sygnał alarmowy, wyśle na miejsce zdarzenia pracowników ochrony, którzy podejmą interwencję. Posiadając w domu tego typu zabezpieczenia, chronisz siebie, swoich bliskich i swój dobytek w znacznym stopniu. Chociaż, to nie jedyne metody ostrożności.

Podstawowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi są solidne drzwi, okna i dobre zamki. Czasem warto wyposażyć drzwi w zamki elektroniczne, a okna z kolei w elementy blokujące ich otwarcie lub rolety. Im więcej tego typu technicznych rozwiązań, tym większa szansa, że uda się zapobiec włamaniu do domu. Dobrym rozwiązaniem jest także monitoring. Włamywacz, który zauważy kamery, z dużym prawdopodobieństwem odpuści sobie akcje, a jeśli nawet nie, to dzięki zarejestrowanemu obrazowi, łatwiej będzie go uchwycić policji. Co jeszcze można zrobić? Ubezpieczyć dom.

Ubezpieczenie mieszkania i domu od włamania

Jeszcze jednym zabezpieczeniem, które nie chroni przed włamaniem do domu, ale jego skutkami, przez co warto je posiadać, jest ubezpieczenie Twojego mieszkania lub domu na wypadek kradzieży z włamaniem. Wówczas w przypadku kradzieży możesz liczyć na odszkodowanie za poniesione straty od firmy ubezpieczeniowej. Każdy ubezpieczyciel posiada własną ofertę szczegółową, ale zwykle oferuje on co najmniej kilka wariantów ubezpieczenia, a wraz z nimi różne kwoty odszkodowania. Jeśli posiadasz ubezpieczenie domu, możesz spokojnie jechać nawet na dłuższe wakacje.

Co zrobić, gdy doszło do włamania

Wiesz już, jak możesz chronić dom przed włamaniem i jego skutkami, ale co, gdy jednak dojdzie do takiego włamania? Jak należy się zachować? Mając w domu system alarmowy, o włamaniu dowiesz się od razu, gdy do niego dojdzie. Jeśli jednak nie masz takiego systemu, zdarzenie to może niemiło Cię zaskoczyć.

Zachowaj ostrożność i zadzwoń na policję

Wyobraź sobie, że wracasz do domu i zauważasz, że doszło do włamania. Co robisz? Nietrudno wtedy poddać się panice, ale nie możesz tego robić. Musisz zachować ostrożność. Jeżeli po powrocie do domu usłyszysz wydobywające się z niego niepokojące odgłosy, uchylone drzwi lub rozbite okno, nie wchodź do niego. Odejdź po cichu, udaj się do sąsiada i zadzwoń na policję.

Po przybyciu policji

Gdy przybędą funkcjonariusze, sprawdzą, co się dzieje, jeśli zajdzie konieczność, obezwładnią intruzów, zabezpieczą mieszkanie i ślady włamania. Następnie funkcjonariusze przeprowadzą oględziny z Twoim udziałem. W tym momencie wskażesz czy zginęły jakieś cenne przedmioty i czy doszło do celowego uszkodzenia mienia. Policjanci zbiorą Twoje zeznania i zeznania ewentualnych świadków, w tym sąsiadów, spiszą protokół i zalecą Ci dalsze kroki. Gdy funkcjonariusze policji zakończą swoje działania, będziesz mógł przystąpić do porządkowania.

Powiadom ubezpieczyciela i bank

Sprawdź, czy nie zginęły karty kredytowe, tokeny i informacje dostępowe do Twoich kont bankowych. Jeśli tak, natychmiast powiadom bank. Ponadto, jeśli masz ubezpieczenie od kradzieży, a Twoje mieszkanie zostało okradzione z cennych przedmiotów, które podlegają temu ubezpieczeniu, zgłoś kradzież ubezpieczycielowi. Z pewnością przyda Ci się wówczas protokół sporządzony przez policję.

Jak się zachować po włamaniu do domu

Zwykle włamywacze działają podczas Twojej nieobecności w domu, ale co zrobić w przypadku włamania do domu, kiedy jesteś w środku? Jeśli zadbasz o to wcześniej, wyposażysz swój dom w systemy alarmowe, a siebie w alarm antynapadowy, to możesz liczyć na to, że szybko dotrze do Ciebie pomoc i oswobodzi Cię z opresji. Jeśli jednak nie zadbasz o tego typu zabezpieczenia, konsekwencje mogą być tragiczne.

Jeśli z daleka usłysz, że ktoś próbuje dostać się do Twojego domu, natychmiast sięgnij po telefon, wezwij policję, a następnie powiadom sąsiadów. Schowaj się, jeśli możesz i czekaj na przybycie pomocy. Przede wszystkim jednak zachowaj ostrożność, a aby uniknąć podobnego zdarzenia w przyszłości, zadbaj o ochronę przed włamywaczami. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy to zrobić.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

    *pole wymagane

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.




      Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


      Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.




        Zamknij