Koniec sieci 3G. Czy moduł GSM w systemie alarmowym przestanie działać?

Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu alarmowego i otrzymujesz powiadomienia o zdarzeniach na swój telefon, możesz wkrótce stracić tę możliwość. Wszystko za sprawą planowanego wyłączenia sieci 3G, do której dostosowane są moduły GSM montowane w systemach alarmowych. Czy ten problem dotyczy także Ciebie? Czy wraz z wyłączeniem sieci część funkcji Twojego alarmu przestanie działać? Wyjaśniamy.

Do czego wykorzystuje się moduł GSM w systemie alarmowym?

Moduł GSM, nazywany także dialerem, to jeden z elementów systemu alarmowego, który montujemy w domu lub firmie. To urządzenie, które laik może nazwać elektroniczną płytką zamkniętą w obudowie. Moduły GSM do systemów alarmowych to moduły komunikacyjne, które służą do powiadamiania o zdarzeniach alarmowych wysyłane na telefony użytkowników systemu. To właśnie dialer sprawia, że gdy system alarmowy wykryje niebezpieczeństwo, jego użytkownik otrzyma SMS lub połączenie głosowe, informujące go o nim. Innymi słowy, w momencie uruchomieniu się alarmu w obiekcie, w którym jest zainstalowany, dialer wyśle powiadomienie o zdarzeniu do użytkownika systemu. Jak łatwo się domyślić, moduł GSM wykorzystuje do tego celu sieci komórkowe, ale jak dokładnie to robi?

Jak działa moduł GSM i jak wykorzystuje sieć 3G?

Działanie modułu GSM opiera się na wykorzystaniu technologii sieci komórkowych, podobnie jak robią to telefony. Za pośrednictwem tych technologii, w chwili wykrycia zagrożenia przez system alarmowy zamontowany w nieruchomości, moduł łączy się ze skonfigurowanymi wcześniej urządzeniami i wysyła do nich powiadomienia. Jak się domyślasz, taki moduł musi być wyposażony w kartę SIM. Jeśli Twój system alarmowy jest obsługiwany przez agencję ochrony, to ona odpowiada za instalację i opłatę karty u operatora. Jeśli jednak nie korzystasz z usług ochrony, a jedynie z urządzeń alarmowych, kartę SIM uzyskujesz we własnym zakresie u wybranego operatora. Może to być karta PRE-PAID lub POST-PAID

Wcześniej wspomnieliśmy, że moduł GSM wysyła powiadomienia alarmowe w formie wiadomości SMS i połączeń głosowych, ale w praktyce umożliwia on także wysłanie wiadomości na podany adres e-mail czy wyświetlanie komunikatów przez dedykowaną aplikację. Co więcej, działa on w czasie rzeczywistym, dlatego użytkownicy systemu alarmowego, którzy zostali ustaleni jako odbiorcy takich komunikatów, otrzymują powiadomienie, natychmiast po wykryciu niebezpiecznej sytuacji w ich nieruchomości. Dzięki temu mogą oni od razu podjąć interwencję i odpowiednio zareagować. Gdyby nie technologia transmisji danych, taka jak 3G, nie byłoby to możliwe.

Moduł GSM a sieć 3G

Sieć 3G to jedna z technologii transmisji danych wykorzystywanych przez sieci komórkowe nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wiele modułów GSM, instalowanych do tej pory w systemach alarmowych, wykorzystuje właśnie ten standard łączności. Choć warto wspomnieć od razu, że nie jest on jedyny. Co się jednak stanie, gdy sieć 3G zostanie wyłączona przez operatorów? Czy konieczna będzie wymiana dialerów i ponowna konfiguracja systemu alarmowego?

Jakie technologie transmisji danych używają sieci komórkowe w Polsce?

Jak łatwo się domyślić sieć 3G jest następczynią sieci 2G, która była pierwszą w pełni cyfrową siecią radiową. Transmisja danych w tej sieciach odbywała się strumieniowo, co oznaczało, że kolejne kilobity danych spływały do użytkownika pojedynczo. Prędkość takiej transmisji pozostawała wiele do życzenia, dlatego, chociażby sposób korzystania z Internetu, jaki znamy dziś, nie był możliwy aż do czasu pojawienia się technologii GPRS. GPRS nazywana też siecią 2.5G, została częściowo zastąpiona standardem EDGE nazywanym siecią 2.75G. Szybkość transmisji danych, jaką udało się wówczas osiągnąć wyniosła ok 150 kb/s. Ponad dwukrotną prędkość przesyłania danych przyniosła dopiero sieć 3G.

3G, 4G, LTE — jakie znaczenie mają dla modułów GSM?

Sieć 3G królowała do mniej więcej 2008 roku, do chwili pojawienia się sieci 4G, później zmodyfikowanej do standardu LTE. Obecnie jest to najbardziej rozwinięta technologia transmisji danych, która umożliwia pobieranie ich z prędkością nawet 3 Gb/s i wysyłania 1,5 Gb/s. Sieć 4G umożliwia nie tylko szybkie przesyłanie danych, ale także wysoką stabilność połączenia, a ponieważ 5G wciąż raczkuje, sieć 4G jeszcze długie lata pozostanie wykorzystywana przez wielu użytkowników i producentów urządzeń do systemów alarmowych.

Działanie każdej technologii transmisji danych możliwe jest dzięki zbudowanej wcześniej infrastruktury, czyli nadajników, anten itp. Jak łatwo się zatem domyślić, utrzymywanie przez operatorów komórkowych infrastruktury starszych sieci, wraz z rozwojem 4G i 5G przestało mieć sens, dlatego 2G i 3G stopniowo zostają wyłączone, a ponieważ wiele dialerów zainstalowanych obecnie w systemach alarmowych działa w oparciu o 2G i 3G rodzi się pytanie, co się stanie, gdy wyłączona zostanie sieć 3G? Czy moduł GSM nagle przestaną działać?

Czy wraz z wyłączeniem sieci 3G moduły GSM przestaną działać?

Wszystkie urządzenia, których działanie opiera się na wykorzystaniu sieci 3G w momencie jej wyłączenia, staną się bezużyteczne. Oznacza to, że w tej chwili instalacja modułów GSM do systemów alarmowych, które opierają się o tę technologię transmisji danych, nie ma sensu. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż na rynku wciąż dostępnych jest wiele urządzeń pracujących jedynie w standardzie 2G/3G.

Wyłączenie sieci 3G oznacza, że moduły GSM do systemów alarmowych, które nie są przystosowane do pracy w nowych standardach, przestaną działać. Użytkownicy, którzy w swoich instalacjach alarmowych mają je zamontowane, będą zmuszeni do ich wymiany, a jest to wydatek nawet kilkuset złotych.

Kiedy sieć 3G zostanie wyłączona w Polsce?

Część operatorów komórkowych w Polsce wyłączenia sieci 3G rozpoczęła już w 2020 roku. Oczywiście każdy z nich robi to stopniowo i wyłącza nadajniki kolejno w określonych lokalizacjach. Poniżej prezentujemy ostatecznie planowanie wyłączenia sieci 3G przez czterech największych operatorów w Polsce.

Według informacji prezentowanych przez poniższych operatów proces wyłączenia sieci 3G ma zakończyć się:

 • T-Mobile - do końca 2023 roku
 • Orange - do końca 2025 roku
 • Plus GSM - ok. 2027 roku
 • Play - ok. 2027 roku

3g, 4g, czy 5g - jakie moduły GSM w alarmach montowane są obecnie?

Większość obecnie produkowanych modułów GSM służących do komunikacji z użytkownikami systemów alarmowych działania obecnie w oparciu o technologię sieci 4G. Jednak na rynku wciąż dostępnych jest wiele już wyprodukowanych urządzeń, które działają jedynie w 2G i 3G.

Urządzenia przystosowane do obsługi sieci 3G montujemy już od kilku lat. Fakt są one droższe od używanych do tej pory modułów 2G/3G, ale z uwagi na to, że sieć 4G jest najbardziej rozwiniętą technologią transmisji danych, moduły, które z niej korzystają, są najrozsądniejszym zakupem.

Jeśli więc planujesz montaż systemu alarmowego lub jesteś zmuszony wymienić moduł GSM w swojej instalacji alarmowej, skontaktuj się z nami, a doradzimy, wybierzemy i zainstalujemy takie urządzenie, które będzie kompatybilnym ze współczesnymi standardami transmisji danych.

Ostatnie wpisy

Formularz kontaktowy

  *pole wymagane

  Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy.
   Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 cntsystem.pl


   Zostaw swoje dane, a my odpowiemy.
    Zamknij